"Když to není rozbité, nespravuj to."

Bartók, Béla

13. dubna 2009 v 14:05 |  Ostatní umělci (skladatelé, malíři)
Bartók, Béla
Maďarský hudební skladatel a klavírista, jeden z čelných představitelů moderní světové hudby. Narodil se 25. 3. 1881 v Nagy Szent Miklós, zemřel 26. 9. 1945 v New Yorku, kam se roku 1939 uchýlil před nastupujícím fašismem a hrozbou války.
Pro nás je Bartók blízký nejen hudebním výrazem, ale i zájmem o slovenskou lidovou hudbu, se kterou se seznámil za svých studií v Bratislavě. Odtud později přešel do Budapešti, kde se stal roku 1907 profesorem klavírní hry. Tuto funkci vykonával s přestávkami do roku 1934. Jako klavírní virtuos podnikl před II. světovou válkou řadu cest po Evropě i Americe.
Svou tvorbou je Bartók blízký našemu Leoši Janáčkovi - také on vychází ve své tvorbě z lidové hudby, především z lidových písní, které po celý život usilovně a s mimořádnou péčí a úrovní muzikologického zpracování sbíral. Bartók se nezajímal jen o lidové písně své vlasti - věnoval se také slovanskému, především slovenskému lidovému zpěvu, i písním rumunským, dokonce pro evropský sluch nezvyklým orientálním melodiím. Jako Leoš Janáček nezpracovával ani on lidové melodie staromilským, tradicionálním způsobem, ale ryze moderním slohem, jenž okouzlil a ovlivnil řadu autorů mladší skladatelské generace mnoha národů.
Významnými díly Bély Bartóka jsou především opera Modrovousův hrad (1918), dále balety Dřevěný princ (1917ú, a zvláště Podivuhodný mandarín (1926), který patří ke kmenovým repertoárům světových baletů. Věnoval se i orchestrální hudbě - komponoval díla Taneční svita (1923), Hudba pro smyčce, celestu a bicí nástroje (1936), několik koncertů, vokální (zpívané) Vesnické scény (1926) a Cantatu profanu (1930), dále komorní díla, skladby klavírní aj.
Z folkloristických písňových sbírek jsou nejznámější Rumunské lidové písně z Biharu (1913), Slovanské lidové písně (1918) a Maďarská lidová hudba (1924).
Bartók je typickým příkladem velkého umělce, spojujícího lidovou tradici se svrchovaně moderním, době odpovídajícím projevem.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama