"Když to není rozbité, nespravuj to."

Bischof, Werner

13. dubna 2009 v 15:14 |  Ostatní umělci (skladatelé, malíři)
Bischof, Werner
Švýcarský fotograf, jeden z předních světových reportérů, tvořících kolem poloviny 20. století. Narodil se 26. 4. 1916 v Curychu, tragicky zahynul 16. 5. 1954 v Andách uprostřed práce a s mnoha plány do budoucna.
Jako mnoho jiných vynikajících fotografů začínal i Bischof jako malíř, od roku 1932 žák profesora Hanse Finslera na Uměleckoprůmyslové škole v Curychu. A jako mnoho malířů se i on dal zlákat kouzlem černé bedýnky fotografického přístroje, přestoupil do fotografické třídy a stal se po absolvování vojenské služby těsně před II. světovou válkou reklamním fotografem a grafikem. Válka jej zastihla v Paříži a donutila vrátit se do švýcarské vlasti. Tam vznikly Bischofovy první slavné fotografie, vlastně studie hmotných a světelných tvarů, především mořských ulit, kaménků a korálů, uveřejňované časopisem Du a později vydané v samostatné publikaci.
Válečné hrůzy, procházející Evropou, nemohly nepůsobit na tak vnímavého umělce. Roku 1944 mění Bischof tematiku svých snímků, obrací se k člověku a zůstává mu věrný až do konce života. Ještě za války vznikají jeho cykly Cirkus, Mrzáci a rozsáhlá reportáž o italských partyzánech, internovaných ve Švýcarsku. Po skončení války projíždí zpustošeným kontinentem, aby vydal svědectví o hrůzách války - navštívil tehdy i Československo, Maďarsko a Polsko.
Rok 1949 byl pro Bischofa rokem přelomu - jako šestý fotograf vstoupil na výzvu svého přítele Roberta Capy do dnes již světoznámé skupiny Magnum, založené Cartierem-Bressonem a jeho druhy roku 1947 nad velkou lahví šampaňského (odtud název Magnum). Programem Magna, dnes ovšem do značné míry opuštěným, byla humanistická, protiválečná fotografie.
Bischof dokončuje svou knihu Matka a dítě, zpracovává slavnou a klasickou reportáž o hladu v indickém státě Biháru a vedle řady dalších reportáží vydává obsáhlou obrazovou publikaci o Japonsku, kde strávil téměř celý rok. Na cestě přes Andy k legendárnímu inckému městu Macchu Picchu se jeho automobil zřítil do propasti.
Pro naše čtenáře vydalo výběr z Bischofova díla nakladatelství Odeon.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 J@@@roušeQ J@@@roušeQ | Web | 13. dubna 2009 v 20:43 | Reagovat

No asi takhle, nebyl jsem tam "jenom" 2 minuty...to mi teda přišlo dýl xD
a jako ty tady máš samí věci ze školy :D jako je to tvůj blog, tak si sem dávej pro mě za mě Sněhurku a 7 trpaslíků =D ale já tu teda nic "zajimávýho" (pro mě) než toho Hannibala, ale toe jedno, tak čůůůs :D

2 J@@@roušeQ J@@@roušeQ | Web | 13. dubna 2009 v 20:43 | Reagovat

No asi takhle, nebyl jsem tady "jenom" 2 minuty...to mi teda přišlo dýl xD
a jako ty tady máš samí věci ze školy :D jako je to tvůj blog, tak si sem dávej pro mě za mě Sněhurku a 7 trpaslíků =D ale já tu teda nic "zajimávýho" (pro mě) než toho Hannibala, ale toe jedno, tak čůůůs :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama