"Když to není rozbité, nespravuj to."

Bizet, Georges Alexandre César

15. dubna 2009 v 13:16 |  Ostatní umělci (skladatelé, malíři)
Bizet, Georges Alexandre César
Francouzský skladatel. Narodil se 25. 10. 1838 v Paříži, zemřel 3. 6. 1875 v Bougivalu nedaleko Paříže.
Bizetův osud byl tragický; nedožil se úspěchu, ačkoli již jako Halévyho žák na pařížské konzervatoři upoutal všeobecnou pozornost a byla mu přisuzována skvělá budoucnost. Roku 1857 - tehdy devatenáctiletý - obdržel dokonce v soutěži komponistů Velkou římskou cenu a později řadu cen dalších; obecenstvo ani kritiku však nenadchl žádnou ze svých početných operet, předeher, písní, klavírních koncertů ani oper - např. Lovci perel (1863) nebo Dívkou z Perthu (1867) - komponovaných většinou pod vlivem italské školy a MAyerbeera. Jistou popularitu si získala jen Bizetova hudba k Arelatce, dramatu spisovatele Alphonse Daudeta. Bizet ji psal pro pařížské divadlo Vaudeville - hra se však neudržela na repertoáru a dosáhla pouze patnácti repríz. Bizet, obávaje se o osud díla, sestavil ze své hudby (v původní verzi šlo o čtyřiadvacet čísel) koncertní suitu, poprvé hranou 1. října 1872.
Žije jediné Bizetovo dílo, slavná, každému známá Carmen, kterou komponoval na samém sklonku života (1875). Těžko věřit, že toto dílo, koncepcí dodnes moderní, dramatické a líbivé, při pařížské premiéře 3. 3. 1875 propadlo a bylo staženo z repertoáru. Těžko uvěřit, že ani světoznámá árie Toreadore smělý "nechytila"... Neúspěch opery, považovaný komponistou za životní ztroskotání, urychlil také smrt sedmatřicetiletého umělce.
Teprve pozdější léta uvedla Carmen na operní jeviště celého světa. Inspirovali se jí malíři, básníci, spisovatelé (německý filozof F. Nietzsche dokonce postavil Bizeta proti Wagnerovi), nalezla řadu napodobitelů, ale žádný nedosáhl úspěchu, který byl teprve posmrtně přiznán Bizetovi.
Jeho cesta k vytvoření realistické národní opery se v mnohém podobá snahám B. Smetany a Borodina; právě v době vrcholícího romantismu v něm zrál jeden z velkých hudebních realistů.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama