"Když to není rozbité, nespravuj to."

Brahms, Johannes

15. dubna 2009 v 13:17 |  Ostatní umělci (skladatelé, malíři)
Brahms, Johannes
Německý hudební skladatel, nejmladší ze "tří B" německé klasické hudby, k nimž se kromě něho počítá i Beethoven a Bach. Narodil se 7. 5. 1833 v hamburské hudebnické rodině, zemřel ve Vídni 3. 4. 1897.
Brahms získal první hudební vzdělání od svého otce, člena divadelního orchestru, vzdělával se dále v Altoně, především jako klavírista. Svá první turné, na nichž se seznámil s Ferencem Lisztem a Robertem Schumannem, podnikal již jako klavírní virtuos. O jeho géniu například svědčí, že jako sotva dvacetiletý doprovázel maďarského houslistu Eduarda Reményiho a vzhledem ke špatně naladěnému klavíru přímo při koncertě transponoval obtížný klavírní doprovod Beethovenovy Kreutzerovy sonáty do jiné tóniny...
Po získání vavřínů klavírního virtuosa žil Brahms v Hamburku (1858-1862) a ve Vídni, odkud podnikl několik turné. Od roku 1862 žil už ve Vídni trvale - odmítal ji opustit, i když mu bylo nabízeno převzetí nejvyšších poct. Roku 1877 byl jmenován čestným doktorem univerzity v Cambridgi, roku 1879 jej poctila univerzita ve Vratislavi.
Brahmsův život byl klidný a pokojný, naplněný úspěchy a všeobecným uznáním - sám Schumann jej považoval za spasitele hudby. Nemalou zásluhu na Brahmsových úspěších měla Klára Schumannová, jež se po tragické smrti svého manžela s Brahmsem sblížila a nadále ho doprovázela životem.
Brahms vytvořil čtyři symfonie, dva koncerty pro klavír, koncert pro housle a orchestr, řadu komorních skladeb, proslulou Tragickou předehru, ¨Německé rekviem, komponované pod dojmem úmrtí matky, 220 písní, kantáty, sbory a mnoho dalších skladeb. Nejznámějšími se staly jeho Uherské tance, inspirované trvalým Brahmsovým zájmem o lidovou hudbu i stykem s Reményim a Lisztem.
Brahmsovi později imponoval Richard Wagner (ačkoli proti němu napsal v mládí manifest), ale nenechal se jím ovlivnit. Jeho vzorem zůstali Bach a Beethoven, především v dokonalosti orchestrální instrumentace a ve znalosti možností jednotlivých nástrojů. Zejména Brahmsovy klavírní skladby jsou skvostem. "V Bachových klavírních skladbách," napsal kritik, "slyšíme varhany, v Beethovenových orchestr. V Brahmsových však obojí." Často je pokládán za posledního velkého klasika - neprávem; klasická forma jeho děl, spojená s výrazovou kází, je proniknuta romantismem v tomto smyslu je moderní.
Mimo okruh svých nejbližších přátel byl Brahms-člověk znám jen velmi málo, žil skromně, v ústraní. Na pohřbu Kláry Schumannové se čtyřiašedesátiletý skladatel nachladil, onemocněl zápalem plic a záhy odešel za svou přítelkyní.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama