"Když to není rozbité, nespravuj to."

Brehm, Alfred Edmund

15. dubna 2009 v 13:17 |  Vědci, vynálezci a objevitelé
Brehm, Alfred Edmund
Vynikající německý zoolog, a především popularizátor. Narodil se 2. 2. 1829 v Unterrenthendorfu, zemřel 11. 11. 1884 tamtéž.
Od mládí vyrůstal v prostředí podněcujícím zájem o zoologii. Jeho otec Christian Ludwig Brehm (1787 - 1863) byl vášnivým ornitologem (znalcem ptactva) a zakladatelem první skutečně velkorysé ornitologické sbírky. Mladý Brehm podnikl za svého života několik cest - první z nich vedla do Afriky, dokonce ještě před studiemi v Jeně a ve Vídni. Projel Evropou i západní Sibiří jako průvodce hraběte Waldburg-Zeila a s vévodou Arnoštem Koburk-Gothským procestoval Habeš. Díky svým znamenitým spisům (Cestovní črty ze severovýchodní Afriky, 1853 a Výsledky cesty do Habeše, 1863) se stal roku 1863 ředitelem dnes proslulé hamburské zoologické zahrady a později i berlínského akvária.
Veškerý svůj čas věnoval Brehm spisování jedinečného díla, Ilustrovaného života zvířat, jehož první svazek (první vydání bylo šestisvazkové, druhé již desetisvazkové) vyšel roku 1864. Je téměř neuvěřitelné, že tak velký úkol zmohl jeden jediný, ač dobře připravený, vzdělaný a zcestovalý autor; jen svazek Bezobratlí svěřil svědomitý Brehm, vědom si svých nedostatků v této oblasti, dvěma jiným odborníkům. Český překlad tohoto základního zoologického díla dostali naši čtenáři, především mladí, do rukou v letech 1879-1890 z nakladatelství J. Otta. Brehmův Ilustrovaný život zvířat čili prostě Brehm, jak se mu říkává, vychází v mnoha jazycích v nových a nových vydáních. JE proti původnímu více než sto let starému textu hodně pozměněn, jednak zařazením nových poznatků, jednak opravením Brehmovy dnes už překonané představy, že jednání zvířat je motivováno podobně jako jednání člověka, že zvířata mají své "dobré" i "špatné" vlastnosti, že jsou "zákeřná", "dobromyslná" atd. atd. Současná zoologie neuznává takové přenášení pojmů z lidské psychologie do světa zvířat, jehož zákonitosti jsou jiné a jehož jednání je, jak objevil I. P. Pavlov a jiní, řízeno zcela odlišnými principy.
Základ však zůstal nedotčen - a tento základ je nesporným dílem Alfreda Edmunda Brehma, velkého přírodopisce, milovníka přírody a spisovatele.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama