"Když to není rozbité, nespravuj to."

Bruegel, Pieter starší

15. dubna 2009 v 13:18 |  Ostatní umělci (skladatelé, malíři)
Bruegel, Pieter starší
Též Brueghels či Breugel, zakladatel slavné rodiny vlámských malířů. Narodil se kolem roku 1525 poblíže Bredy ve Flandrech nebo přímo v Bredě, zemřel 5. 9. 1569 v Bruselu, kde strávil takřka celý život.
O životě Pietera Bruegela nevíme mnoho. Pocházel patrně z velmi chudého prostředí. Díky svému nadání se stal žákem a později (1563) i zetěm uznávaného mistra malířského cechu Pietra Coecka van Aels. Roku 1552 se vydal na roční cestu do zaslíbené země malířů, Itálie, avšak způsob tvorby italských malířů pozdní renesance jej nevzrušil a neovlivnil. Nepřizpůsobil se ani oblíbené tematice domácí, kde v zemi (jak praví slavný teoretik umění Benedetto Croce) "mléka tučného jak smetana a sýra chutného jak máslo" bylo předním úkolem malířů zdůrazňovat bohatství a blahobyt těch, kteří mohli obrazy zaplatit.
Bruegel obohatil slovník naší lidové mluvy výrazem "brajgl" - zmatek, hemžení, srocení. Jeho obrazy jsou skutečně zalidněny nesčetnými figurkami nebo fantastickými postavami a zvířaty (v nichž tvůrce nezapírá vliv svého staršího slavného krajana Hieronyma Bosche - asi 1450-1516), skrývajícími pro pozorného diváka řadu významných nápovědí a šarád. Typickým příkladem jsou Nizozemská přísloví, jinotajný obraz, naznačující malířův vztah k lidem a ke světu, v němž jsou vydáni napospas nehodám a tragédiím. Jiným proslulým obrazem je Spor Postu s Masopustem, sociální kritika sytých a bohatých, ocitajících se vlastním sobectvím a nenasytností v nepřeklenutelném sporu s chudými hladovci. Oblíbeným Bruegelovým námětem byly výjevy z lidových slavností, pitek a radovánek - proto bývá nazýván "selským Bruegelem" na rozdíl od syna, rovněž Pietera (asi 1564-1638), jenž získal přízvisko "pekelný" pro motivy pekla z vlastní rané tvorby. Převážně však kopíroval jen některé fantastické obrazy svého otce. V pražské Národní galerii je slavný obraz Senoseč (Červen) z cyklu Měsíce; zachovalo se z něho pět obrazů, vzniklých kolem roku 1565.
Větší umělecký význam má další syn Jan (1568-1625), nazývaný pro výstředně přepychový šat "sametový". Svým vývojem stál na prahu nové krajinářské koncepce a některé obrazy maloval společně s P. P. Rubensem. Tři Janovi synové, vnuci "selského" Bruegela, již byli pouhými napodobiteli.
Bruegelovy obrazy byly velmi žádané již za malířova života i po jeho smrti - jejich vášnivým sběratelem byl např. Rudolf II. Proto byly často napodobovány a kopírovány, takže původnost mnohých je sporná.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama