"Když to není rozbité, nespravuj to."

Brunner, Vratislav Hugo

15. dubna 2009 v 13:18 |  Ostatní umělci (skladatelé, malíři)
Brunner, Vratislav Hugo
Český karikaturista a malíř. Narodil se 22. 10. 1886 v Praze, zemřel 13. 7. 1928 v Lomnici u Mnichovic.
Syn pražského klempíře, zprvu žák (1903-1906), pak (1919) profesor a konečně rektor pražské Akademie. Pokrokový umělec a socialista, hluboce ovlivněný S. K. Neumannem, pro jehož edici nakreslil svou první obálku, a společností, která se kolem S. K. Neumanna seskupila (Fráňa Šrámek, Antonín Bouček a další). Jako výtvarník byl V. H. Brunner pravým všeumělcem, jakých naše umění nepoznalo mnoho. Sám výčet oborů, do nichž významným podílem zasáhl, by byl velmi obsáhlý; maloval obrazy, navrhoval poštovní známky (Osvobozená republika a další) usiloval o obnovu lidové hračkářské tradice a vytvářel pro ni nové vzory, nakreslil mnoho výtvarných součástí monumentálních architektur (spolu s Ot. Španielem je autorem reliéfu bronzových dveří západního portálu chrámu sv. Víta v Praze), navrhoval písma atd. atd.
Největší jeho zásluhou však zůstává dlouholetá péče o krásnou českou knihu, o dokonalou úpravu a vazbu, jejichž novou tradici založil a v níž vychoval řadu žáků. Dalším Brunnerovým uměleckým kolbištěm, kde se cítil doma a kde mohl nejlépe a nejjasněji vyslovit své politické názory, byla karikatura, vždy pokroková, antiklerikální, levicová.
Již roku 1904 se uplatňuje jako karikaturista v Kalendáři revolucionářů a brzy se stává stálým a žádaným spolupracovníkem Šibeniček, Kopřiv, Raracha i Dobrého dne Karla Poláčka. S. K. Neumannovi ilustroval řadu revolučních politických letáků.
Při převratu roku 1918, kdy vznikla samostatná Československá republika, je V. H. Brunner zjevně nejpokrokovějším a nejrevolučnějším karikaturistou, což záhy dokazuje nelítostnou kritikou pravicových předáků a odsuzováním politiky zbídačující dělníky. Obzvláště svými kresbami stíhal čelného buržoazního vůdce Karla Kramáře, na jehož "počest" vydal roku 1925 celé album Epické improvizace o králi Sobiáši, dnes už klasické dílo politické karikatury.
V. H. Brunner byl svými přáteli ctěn a milován. Stále veselý a přívětivý, ilustroval svůj život tisíci a tisíci lístečků s rozmarnými kresbami. Jeho epitafem by mohla být slova, jež napsal pod postavu Revoluce na plakátu k 1. máji 1919: "Dokonči dílo! Stále ještě zbývá dát k právům národů i právo člověka!"
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama