"Když to není rozbité, nespravuj to."

Byrd, Richard Evelyn

15. dubna 2009 v 13:20 |  Vědci, vynálezci a objevitelé
Byrd, Richard Evelyn
"Admirál obou pólů", jak byl přezdíván, se narodil 25. 10. 1888 ve Winchesteru (Virgínie), zemřel 11. 3. 1957 v Bostonu.
Vystudoval vojenskou námořní akademii a za první světové války se stal velmi mladým velitelem všech leteckých sil USA v Kanadě. Ihned po válce však armádu opustil, okouzlen vidinou objevů, a v roce 1925 již velel průzkumnému leteckému oddílu expedice do západního Grónska. O rok později byl velitelem výpravy, vybavené dvěma letadly, složenými v podpalubí lodi Chantier, mířící ke Špicberkům. Zde se setkal s Amundsenem a jeho vzducholodí Norge. Cíl obou výprav: severní pól. Kdo v tomto závodě zvítězí?
Dne 9. 5. 1926 přelétl Byrdův třímotorový fokker jako první letadlo vůbec bod, v němž se protínají všechny poledníky. "Co teď, Byrde?" ptal se ho upřímně blahopřející Amundsen. "Jižní pól," odpověděl Byrd bez váhání.
Vyplul k němu na podzim roku 1928 s průkopnickou expedicí moderního typu, skvěle technicky vybavenou. 29. 11. 1929 se ocitl Byrd na palubě jednoho ze svých letadel i nad jižním pólem - hlavní význam byl však v rozsáhlé a složité vědecké práci celé výpravy, otevírající cestu do "kontinentu vědy", kde dnes dýmají komíny stanic Byrd, Vostok, Pole, Novolazarevskaja a mnoha dalších. Této slavné Byrdovy cesty, jež stála odvážného badatele málem život (na předsunuté základně těžce onemocněl otravou kysličníkem uhelnatým), se zúčastnil i první Čech v Antarktidě, dr. Václav Vojtěch.
Další výpravy do Antarktidy podnikal Byrd už v hodnosti admirála - za II. světové války jako organizátor nově zřizovaných stanic hlásné povětrnostní služby, v letech 1946-1947 v čele největší polární expedice High Jump (Vysoký skok), která však byla spíše vojenskou demonstrací. Roku 1955 stál v čele antarktického programu USA za mezinárodního geofyzikálního roku - byl to tzv. program Operace Deepfreeze (Třeskutý mráz).
V lednu 1956 přeletěl Byrd, tentokrát již pohodlně, ve čtyřmotorovém skymasteru, jižní točnu naposledy. Z knih R. E. Byrda u nás vyšly S Byrdem na jižní točnu a Sám a sám v ledových pláních jižní točny.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama