"Když to není rozbité, nespravuj to."

Caruso, Enrico

15. dubna 2009 v 13:21 |  Ostatní umělci (skladatelé, malíři)
Caruso, Enrico
Proslulý italský tenorista, dosud nepřekonaný hlasový fenomén. Narodil se 27. 2. 1873 v Neapoli, kde rovněž zemřel 2. 8. 1921.
Carusova sláva, za niž vděčil čistotě a lehkosti výšek, zvučnosti středních poloh, skvělé dechové technice a v neposlední řadě i svému umění herce, jež nebývá vždy spojeno s pěveckými schopnostmi, počala roku 1899 v milánské opeře La Scala, kde se Carusova jedinečná umělecká individualita střetla s neméně výraznou osobností již slavného dirigenta Artura Toscaniniho. Nějakou dobu se zdálo, že dojde ke konfliktu a že Caruso Scalu opustí - díky diplomatickému jednání intendanta opery i Carusovu umění, jež posléze přesvědčilo Toscaniniho, že umělec takového formátu zaslouží ohledy a smí si dovolit výjimky ze zavedeného řádu, se podařilo Carusa udržet v Miláně až do roku 1903, kdy se stal členem Metropolitní opery v New Yorku. Zde se také později setkal (po roce 1908) s nejslavnější českou pěvkyní Emou Destinovou. Podle některých autorů, vycházejících snad z nadšených referátů, popisujících jejich dueta jako zpěv andělů, nikoli smrtelníků, chtěl Caruso vytvořit s Destinovou uměleckou dvojici. Podle jedné verze to odmítla sama Ema Destinová, podle jiné zabránila sblížení obou umělců dlouholetá Carusova milenka, rovněž zpěvačka, Ada Giachettiová, jež posléze Carusa opustila.
Nejslavnějšími Carusovými rolemi byli hrdinové oper G. Verdiho, G. Pucciniho a ovšem tragický Canio z Leoncavallovy opery Komedianti, jehož árie Směj se, paňáco nenalezla už po Carusovi dalšího stejně skvělého interpreta. Po celý život však Caruso zpíval i národní a lidové, především neapolské písně. Podnikl řadu koncertních turné po amerických a evropských městech - Prahu navštívil několikrát, poprvé roku 1904.
Carusvů hlas zůstal zachován díky četným gramofonovým nahrávkám. Moderní zvuková technika je umožnila podstatně zlepšit, zbavit šumu, dokonce i "vymazat" původní doprovod a zachovat jen nezapomenutelný pěvcův hlas.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama