"Když to není rozbité, nespravuj to."

Curieová-Sklodowská, Marie

15. dubna 2009 v 13:23 |  Vědci, vynálezci a objevitelé
Curieová-Skłodowská, Marie
Francouzská fyzička a chemička, původem Polka. Narodila se v rodině gymnaziálního profesora 7. 11. 1867 ve Varšavě, zemřela 4. 7. 1934 v Sancellemonz ve Francii, která se stala jejím druhým domovem.
Byla první ženou poctěnou Nobelovou cenou, dokonce dvakrát (roku 1903 společně s P. Curiem a H. Becquerelem a 1911), členkou mnoha zahraničních učených společností, mimo jiné i Akademie věd SSSR. Zemřela jako oběť svých výzkumů a pokusů na zhoubnou, nevyléčitelnou chudokrevnost (zástavu krvetvorby).
Marie Skłodowská začala studovat v Krakově a ve Varšavě, avšak účast v revolučním kroužku studentů ji donutila dokončit studia v Paříži, kde se seznámila se svým nastávajícím manželem, P. Curiem. Zájem o chemii v ní vzbudil Dmitrij Ivanovič Mendělejev, přítel rodiny Skłodowských.
Stala se asistentkou profesora Becquerela, jenž si jednoho dne povšiml černé skvrny na náhodou vyvolané fotografické desce, nějakou dobu zatížené kouskem uranové rudy. Paní Curieová na tomto pozoruhodném faktu založila svou doktorskou disertační práci. Spolu s P. Curiem objevila, že radioaktivní záření vydávají i jiné prvky, které nazvala polonium a radium. V kůlně na Lhomondově ulici, jež jí a manželovi byla poskytnuta jako laboratoř, získala z jáchymovského smolince roku 1902 tisícinásobnými krystalizacemi a rekrystalizacemi několik desetin gramu čisté soli radia. Vyplnila bílé místo v Mendělejevově soustavě prvků - ocitla se tam značka Ra a hmotnostní číslo 226,0. Roku 1910 izolovala M. Curieová spolu s Debiernem radium v čistém stavu - řádově ovšem jen tisíciny gramu.
Od objevu paní Curieové do roku 1914 bylo získáno jen čtyřicet gramů tohoto vzácného prvku, do dnešního dne asi 1500 gramů. Radiologické ústavy střeží jeho každou tisícinu gramu jako oko v hlavě. Vždyť radioterapie se stala významným prostředkem v boji proti zhoubným nádorům.
Laboratoř instalovaná ve staré kůlně byla svědkem zvratu ve vývoji fyziky i chemie. Manžel paní Curieové, Pierre, se už nedočkal slibovaného ústavu, Institutu du Radium - paní Curieová se z něj těšila jen nemnoho let.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama