"Když to není rozbité, nespravuj to."

Daguerre, Louis Jacques Mandé

15. dubna 2009 v 13:24 |  Ostatní umělci (skladatelé, malíři)
Daguerre, Louis Jacques Mandé
Francouzský malíř a vynálezce. Narodil se v Cormeilles 18. 11. 1789, zemřel 12. 7. 1851 v Bry-sur-Marne.
Byl malířem divadelních dekorací, jenž se proslavil roku 1810 slavnou výpravou hrůzyplné hry Upír v divadle L'Ambigu, od roku 1822 majitelem dioramatu, kde si dávala dostaveníčka celá Paříž. Podstatou dioramatu byly na líci i rubu plátna namalované obrazy, osvětlované střídavě a s efekty z obou stran, čímž vznikal dojem střídání ročních dob, soumraků atd. Obrazy bylo nutno často měnit, aby nezevšedněly, a Daguerre se roku 1816 rozhodl nalézt mechanický způsob snímání krajin i osob pomocí temné komory (camery obscury).
Po několika letech neúspěšných pokusů s fosforeskujícími látkami se dozvěděl o penzionovaném důstojníku Nicéphoru Niepcovi, jenž se zabýval stejným problémem (Niepcova heliografie byla z roku 1822). Spojil se s ním a 14. 12. 1829 uzavřeli smlouvu o společném využití vynálezu. Niepce však brzy (5. 5. 1833) zemřel.
Daguerre zjistil, že přes světélkující hmoty cest ke kreslení světlem nevede - nezamlouvaly se mu však ani Niepcovy značně hrubé, a ke všemu negativní obrázky na papírech napojených roztoky stříbrných solí, jejichž expozice trvala dlouhé hodiny. Experimentoval raději s postříbřenými měděnými destičkami, zcitlivělými jódovými parami. Roku 1837 objevil možnost vyvolávání latentního obrazu rtuťovými parami a roku 1838 ustalování daguerrotypií (jak své snímky nazval) nejprve kuchyňskou solí, pak thiosíranem sodným.
Daguerre se pokoušel svůj vynález prodat za 100 000 franků, nenalezl však zájemce. Dne 15. 5. 1838 založil proto akciovou společnost - ani jediný člověk však neprojevil zájem. Poslední Daguerrovou nadějí byla francouzská Akademie věd a její štědrost.
Akademie jmenovala komisi, vedenou Dominiquem Aragem, jejímiž členy byli i Alexander Humboldt a Jean Baptiste Biot, která vydala 7. 1. 1839 nadšením oplývající zprávu a navrhla vládě odměnit Daguerra a Niepcovy dědice buď 200 000 franky, nebo doživotní čestnou rentou. Daguerre, jehož diorama v noci z 3. na 4. 3. 1839 shořelo, přijal rentu a s ní rozetu důstojníka Čestné legie.
Dne 19. 8. 1839 byl na slavnostním zasedání Akademie vyhlášen vynález daguerrotypie a předán světu bez nároků a závazků. Jeden ze zázraků 19. století, fotografie, se dal na pouť světem.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama