"Když to není rozbité, nespravuj to."

Debussy, Claude Achille

15. dubna 2009 v 13:27 |  Ostatní umělci (skladatelé, malíři)
Debussy, Claude Achille
Francouzský skladatel, nejvýznamnější reprezentant hudebního impresionismu. Narodil se 22. 8. 1862 v St.-Germain-en-Laye, zemřel 25. 3. 1918 v Paříži.
Debussy studoval na pařížské konzervatoři, kde záhy vynikl. V letech 1874-1884 získal několik cen za skladby, mezi jinými i velkou římskou cenu, udělovanou nejlepšímu mladému skladateli, jež mu umožnila studijní pobyt v Římě. Odtud odjel (1880-1882) do Ruska, kde se seznámil s dílem Modesta Petroviče Musorgského, nazývaného některými kritiky pro odvážné kompoziční postupy "hudebním nihilistou". Musorgského hudební dílo Debussyho hluboce ovlivnilo - převzal i tzv. šestitónovou stupnici ruské lidové hudby, promítající se do Musorgského tvorby, a využil ji ke svým dílům, vycházejícím ovšem z francouzské umělecké tradice.
Z jeho orchestrálních skladeb jsou nejvýznamnější Faunovo odpoledne (1892), Nokturna (1889), Moře (1905), Obrazy (1912), dále je dosud živá a hraná opera Péleas a Melisanda (1902), balet Hry (1912) a mnoho klavírních skladeb: Rytiny (1903), Obrazy (1907), Preludia (1910-1913) a další. Velmi působivé básnické názvy jednotlivých skladeb (Potopená katedrála, Zahrady v dešti, Ohňostroje, Zvuky a vůně víří večerním ovzduším apod.) naznačují skladatelův záměr: vylíčit hudbou prchavé a neopakovatelné smyslové dojmy, sdělit tříští barev a tónů náladu okamžiku. Jeho skladby se podobají impresionistickým obrazům, vznikajícím letmými doteky štětce, svírajícím se však v celkovém pohledu v uzavřenou výpověď o světě.
Hlavním Debussyho přínosem pro hudbu 20. století bylo obohacení vyjadřovacích schopností rafinovanými, nezvyklými prostředky, jež přesáhly význam samotného hudebního impresionismu. Klavírní dílo Clauda Debussyho je dodnes považováno za jeden z vrcholů v této oblasti vůbec a je trvale na repertoáru předních světových virtuosů.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama