"Když to není rozbité, nespravuj to."

Dienzenhofer, Kilián Ignác

26. dubna 2009 v 11:28 |  Ostatní umělci (skladatelé, malíři)
Dienzenhofer, Kilián Ignác
Architekt a stavitel, nejznámější představitel českého baroka, pocházející z rozvětvené rodiny bavorských architektů. Jeho otec Kryštof se přistěhoval asi roku 1685 do Prahy a provedl zde řadu znamenitých staveb. Kilián Ignác se narodil v Praze 1. 9. 1689, zemřel rovněž v Praze 12. 12. 1751.
Studoval na pražské univerzitě filozofii a matematiku, pak u svého otce stavitelství a asi roku 1707 odjel na zkušenou do ciziny. Navštívil Vídeň, Itálii, Francii a Anglii. Do Prahy se vrátil až za devět let a záhy na sebe upozornil prvními stavbami, jež mu vynesly množství dalších objednávek, především církevních budov, kostelů a klášterů. Byl veskrze barokním architektem, využívajícím mohutného nástupu katolické církve, usilující o získání věřících nákladnými, okázalými a někdy až přezdobenými stavbami bez ohledu na cenu a náročnost díla. Dienzenhofer byl spolu se svým současníkem sochařem F. M. Brokoffem tvůrcem vrcholných staveb pražského baroka. Po své smrti nenalezl důstojného nástupce a jím započaté stavby, dokončované cizími architekty, např. Anselmem Luragem, ztratily pečeť nesporné Dienzenhoferovy geniality. Nevychoval žádné následovníky - všechny práce řídil sám, přesto však nikdy nenabyl bohatství. Roku 1745 dokonce odmítl šlechtický titul, protože jeho finanční poměry nedovolovaly početné rodině žít přiměřeně panskému stavu.
Z Dienzenhoferových děl vyniká dostavba průčelí pražské Lorety (1724), kostel P. Marie u Alžbětinek (1725) a benediktinský klášter s kostelem sv. Mikuláše na Starém Městě v Praze (1732 - 1737), konvent benediktinského kláštera v Broumově (1726 - 1738), kostel sv. Václava v Broumově (1729 - 1730), především však chrám sv. Mikuláše na Malé Straně (1737 - 1753), jenž se stal neoddělitelnou součástí panorámatu Prahy. Kromě toho vystavěl řadu chrámů v českých městech - v Polici, Plasích, na Kladně, v Karlových Varech i jinde.
Ze světských staveb, jichž byl Dienzenhofer architektem a jejichž soupis dosud není úplný, vyniká palác Kinských na Staroměstském náměstí, kde je dnes umístěna grafická sbírka Národní galerie. Zdá se, že se podílel i na výstavbě Španělského sálu na Pražském hradě, kde se dnes odbývají závažné státní akty.
Kilián Ignác Dienzenhofer byl přes svůj původ umělcem českým. Češtinu považoval za svůj mateřský jazyk, ačkoli plynně ovládal i latinu, italštinu, francouzštinu, angličtinu a němčinu. Jeho dílo patří k našemu cennému kulturnímu dědictví.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama