"Když to není rozbité, nespravuj to."

Diesel, Rudolf Christian Karl

26. dubna 2009 v 11:29 |  Vědci, vynálezci a objevitelé
Diesel, Rudolf Christian Karl
Německý vynálezce, tvůrce spalovacího motoru na naftu. Narodil se 18. 3. 1858 v Paříži, zemřel 29. 9. 1913.
Školy navštěvoval mladý Rudolf v Německu, průmyslovou v Augsburgu, inženýrský diplom získal na technice v Mnichově. Již od dob studií se zabýval myšlenkou na lepší využití energie, skryté v palivech, pro skutečný výkon motoru. Výsledkem byl patent, který obdržel roku 1892 a jenž popisuje konstrukci v podstatě shodnou s dnešními Dieselovými motory: vstřikovaná směs je v motoru zažehována samovznícením při dosažení kritického tlaku ve válci. O rok později vydal Diesel pozoruhodnou studii Teorie a konstrukce ekonomického spalovacího motoru, vysvětlující jeho myšlenku.
Objevily se však potíže. Motor trpěl spoustou "dětských nemocí" a Diesel, jenž zadal výrobní právo strojírnám (Maschinenfabrik) v Augsburgu, ztrácel důvěru. Teprve roku 1897 se mu podařilo motor zlepšit tak, aby využíval tepelné energie na 26%, tedy dvojnásobně než nejlepší parní stroje. Po dalších úpravách byl jeho motor roku 1900 vyznamenán na světové výstavě v Paříži udělením Velké ceny. Na základě tohoto úspěchu uzavřely s Dieselem smlouvu kodaňské loděnice. Roku 1911 byla v Kodani spuštěna na vodu loď Seelandia se dvěma osmiválcovými čtyřtaktními Dieselovými motory, sloužící až do roku 1942. Automobily si na "dýzláky" ještě počkaly - první sérii jimi vybavených nákladních vozů vyrobila německá továrna MAN teprve roku 1924.
Diesel si nadělal mnoho nepřátel svými neskrývanými sympatiemi k dělnictvu, jehož sociální problémy naléhavě doporučoval řešit. Velké koncerny s ním proto nerady spolupracovaly a po celý život se nezbavil existenčních problémů. Při plavbě na lodi Dresden z Antverp do Anglie spáchal pravděpodobně ing. Rudolf Diesel sebevraždu skokem do moře. Jeho tělo nebylo nikdy nalezeno.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 ugg boots outlet ugg boots outlet | E-mail | Web | 25. října 2013 v 1:45 | Reagovat

Thank you to your article.Really thank you! Awesome.

2 cheap beats by dre mixr cheap beats by dre mixr | E-mail | Web | 26. listopadu 2013 v 13:43 | Reagovat

Thanks for that valuable info. I have been looking for this.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama