"Když to není rozbité, nespravuj to."

Guevara, Ernesto

17. května 2009 v 10:21 |  Historické osobnosti
Guevara, Ernesto
Jeden z vedoucích činitelů kubánské revoluce, revolucionář a bojovník za osvobození latinskoamerických národů z područí diktatur i ze závislosti na USA. Narodil se 14. 6. 1928 v argentinském Rosariu jako syn architekta, byl zavražděn 8. 10. 1967 v Bolívii.
Vystudoval lékařství v Buenos Aires a roku 1953 obdržel titul doktora medicíny. Již na vysoké škole se spojil s ilegální studentskou organizací, připravující se k odboji proti diktátoru Perónovi. Po krátké lékařské praxi byl Guevara vypovězen z vlasti a vydal se na cesty po latinskoamerických zemích jako politický agitátor a organizátor. Tehdy se seznámil s řadou pokrokových spisovatelů a politiků. Jeho přáteli se stali básník Pablo Neruda i spisovatel Jorge Amado. V době, kdy byla americkou intervencí, prosazující zájmy ovocnářské společnosti United Fruit, ohrožena Guatemala s pokrokovou vládou prezidenta Arbenze, působil Guevara v této zemi. Opustil ji teprve po porážce lidového režimu. Odešel do Mexika, kde se roku 1955 setkal s mladým právníkem Fidelem Castrem, organizujícím zde po návratu z exilu v New Yorku skupinu revolucionářů. Guevara se zúčastnil legendárního vylodění v provincii Oriente 2. 12. 1956 a prošel bojovou cestou partyzánských jednotek přes Sierru Maestru až do osvobozené Havany, z níž diktátor Batista uprchl. Guevara se stal jedním z hlavních organizátorů a vůdců boje - roku 1957 byl jmenován velitelem pluku, později velitelem havanské posádky.
Na Kubě se aktivně podílel na obraně její revoluce i výstavbě hospodářství svobodné země. Řídil Národní banku, organizoval pozemkovou reformu i průmysl a současně po celou dobu budoval a cvičil revoluční kubánskou armádu, jejímž byl od roku 1960 výcvikovým náčelníkem v hodnosti majora - nejvyšší hodnosti kubánské armády vůbec.
Spolu s Fidelem Castrem potlačil Guevara jako velitel jednotek v Pinar del Rio americkou a emigrantskou intervenci v dubnu 1961. Byl pověřen i nejvyššími politickými funkcemi jako člen ústředního sekretariátu (1962) a vedení (1964) Jednotné strany socialistické revoluce (komunistické strany) Kuby.
Ernesto "Che" Guevara však byl především bojovníkem, partyzánským vůdcem. Roku 1965 opustil Kubu. O dva roky později dostal svět tragickou odpověď na hádanku jeho odchodu - Guevara organizoval za nejobtížnějších podmínek partyzánský oddíl v horách Bolívie. Prováděl se svými bojovníky odvážné operace, jimiž chtěl dokázat možnost lidového boje. Rozsáhlou akcí vojska a policie, naplánovanou americkou CIA, byl zajat a při výslechu zákeřně zavražděn. Diktatury Latinské Ameriky si oddechly - mrtvý "Che" je však ještě nebezpečnější než živý. Pod jeho obrazy dnes pochodují revolucionáři, jeho Bolivijský deník se stal jejich učebnicí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Yellow Yellow | E-mail | Web | 17. května 2009 v 16:05 | Reagovat

Nepripomina ti na ty prvni fotce nekoho.

2 Yellow Yellow | E-mail | Web | 17. května 2009 v 16:07 | Reagovat

Zapomnela sem "?".

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama