"Když to není rozbité, nespravuj to."

Jefferson, Thomas

16. května 2009 v 9:54 |  Historické osobnosti
Jefferson, Thomas
Americký politik, třetí prezident USA. Narodil se v Shadwellu 13. 4. 1743, zemřel 4. 7. 1826 v Monticellu.
Pocházel z aristokratické virginské plantážnické rodiny; sám však byl demokrat, odpůrce otroctví a zastánce národní svrchovanosti, práva lidu na revoluci a změnu vlády, svobody tisku, přesvědčení i slova, a konečně - jako ateista (což mu odpůrci zuřivě vytýkali) - odluky církve od státu.
V letech 1769 - 1774 byl Jefferson členem zákonodárného shromáždění Virgínie, po jeho rozehnání anglickým guvernérem členem ilegálního výboru, jenž ho nahradil, a autorem pamfletu proti králi Jiřímu III., byl členem druhého kontinentálního kongresu (1775 - 1776) a spoluautorem Prohlášení nezávislosti. Ve svém státě Virgínii, v jehož zákonodárném shromáždění opět pracoval v letech 1776 - 1779, od roku 1779 do roku 1781 jako guvernér a od roku 1783 jako člen Kongresu USA, prosazoval liberální zákony, směřující k likvidaci výhod vlastní Jeffersonovy třídy - otrokářských feudálů.
Roku 1785 odjel Jefferson jako americký velvyslanec do Francie, kde se seznámil s myšlenkami, které o málo později (1789) vedly k revoluci, a navždy získal u svých protivníků pečeť "jakobína". Ve skutečnosti jím nikdy nebyl, ačkoliv se po návratu zasazoval o rozsáhlou demokratizaci americké ústavy. Roku 1796 byl zvolen viceprezidentem a roku 1800 a 1804 prezidentem USA. Zásadu nejvýše dvojí postupné volby prezidenta porušil teprve F. D. Roosevelt, když byl roku 1940 zvolen potřetí.
Za Jeffersonova prezidentského funkčního období došlo k řadě závažných změn (dokonce k částečné pozemkové reformě ve prospěch drobných vlastníků půdy, farmářů) prosazovaných proti zuřivému odporu Jeffersonových reakčních protivníků, tzv. federalistů.
Roku 1808 byly navázány diplomatické styky USA s Ruskem. Za nejvýznačnější Jeffersonův státnický čin se dodnes považuje odkoupení větší části příštího státu Louisiany (1803), již od 17. století osídlované většinou Francouzi. Jefferson nabídl Francii, právě zcela zaměstnané Napoleonovými výboji, šedesát miliónů franků, čili patnáct miliónů dolarů, a obchod byl uzavřen. Území USA se zdvojnásobilo a cesta na západ po souši i po velkých řekách se otevřela.
Potřetí Jefferson v prezidentských volbách nekandidoval - představitelé jeho vlastní strany mu vyčítali, že příliš posílil moc centrální vlády na úkor jednotlivých států, a zradil tím ideály americké revoluce. Věnoval se nadále především osvětě a založil ve Virgínii první univerzitu, jejíž zásady a organizaci díky svému rozsáhlému všeobecnému vzdělání osobně vypracoval.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 louisa1789 louisa1789 | Web | 16. srpna 2010 v 19:26 | Reagovat

Jeden z mých nejoblíbenějších lidí, kteří kdy žili :-))) Stejně jako Adams a Washington.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama