"Když to není rozbité, nespravuj to."

Jermak, Timofejevič

16. května 2009 v 9:54 |  Historické osobnosti
Jermak, Timofejevič
Nazývaný též Jermolaj, dobyvatel Sibiře, kozácký ataman. Pocházel patrně z donského kozáckého rodu, místo a rok jeho narození nejsou známy. Utonul v srpnu 1584 v Irtyši při náhlém přepadu svého vojenského tábora domorodci.
V mládí byl Jermak patrně jedním z mnoha loupeživých kozáckých atamanů, plenících cesty karavan i plavidel. Odvážil se dokonce napadnout poselství perského šácha, směřující do Moskvy, a neváhal ničit i carská plavidla, přivážející kozákům potraviny, na nichž byly kozácké osady závislé. Svou činnost rozvinul především na dolním toku Volhy. Když bylo proti jeho tlupě vysláno vojsko, uprchl Jermak z Povolží a roku 1579 si vyžádal ochranu mocného rodu, jehož panství se rozkládalo na středním Urale - Stroganovových. Ti jej pověřili vedením obrany ruských osad proti nájezdům kočovných kmenů, později, po vyzkoušení jeho odvahy a vojevůdcovských schopností, jej 1. 9. 1581 vyslali s několika sty kozáků a vlastních dobrovolníků na Sibiř za kožešinami.
Jermak vyplul na kozáckých člunech po řece Čusové a Stříbrné, a dospěl tak k rozvodí Kamy a Obu, kde přezimoval. S nepředstavitelnou námahou přepravil čluny, několik děl a veškeré zásoby po souši na řeku Tagil a dále na hladinu veletoku Irtyše.
Výprava především vyjadřovala snahu o upevnění moci moskevského velkoknížectví (později carství) i za Uralem. Chán Kučum, vládce těchto krajů, byl sice formálně poplatníkem Moskvy, ve skutečnosti však vládl samostatně, a dokonce napadal ruské osady na západních svazích Uralu.
Jermak způsobil několik porážek vojskům chána Kučuma i jeho syna Mametkula a roku 1582 dobyl Kučumovo sídelní město Kašlyk (Isker), poblíže soutoku Tobolu s Irtyšem. Od jména Isker byl později odvozen název Sibiř. Jermak po tomto úspěchu vyslal poselství moskevskému caru, aby přijal Sibiř "pod svou ochrannou ruku".
Car prominul Jermakovi jeho viny, avšak dostatečně jej nepodpořil, takže přes řadu kozáckých vítězství se Jermakova vojska rozplývala jako sníh na slunci v různých potyčkách a posléze jejich vůdce padl.
Moskevské carství nicméně využilo jeho úspěchů a za vlády Borise Godunova přisunulo do divokých a liduprázdných pustin dostatečné síly, jež záhy dokončily kolonizaci Sibiře a vystavěly kozácké pevnosti na všech významných bodech nesmírné země až k Tichému oceánu.
Jermak zůstal zapsán do dějin jako muž mimořádné odvahy a vůle, jeden z těch, jež kladli základy dílu značného politického a kulturního významu. Otevřel Rusku cestu nového politického vlivu a hospodářského rozmachu.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama