"Když to není rozbité, nespravuj to."

Jiří z Poděbrad a z Kunštátu

16. května 2009 v 9:54 |  Historické osobnosti
Jiří z Poděbrad a z Kunštátu
Vynikající český panovník, potomek zámožné husitské šlechty a po celý život protektor feudálního křídla husitského hnutí. Narodil se 23. 4. 1420 v Poděbradech, zemřel 22. 3. 1471 v Praze.
O jeho mládí nemáme spolehlivých zpráv, rodinné statky přejal teprve roku 1437 jako sedmnáctiletý mladík. Politicky začal vystupovat po smrti krále Zikmunda jako spojenec Hynka Ptáčka z Pirkštejna, jenž byl řadu let jeho nerozlučným druhem a starším ochráncem a pomohl mu - dvacetiletému - ke zvolení hejtmanem boleslavského kraje. Od této doby se Jiří aktivně podílel na politickém životě země. Na sjezdu v Kutné Hoře (1444) byl zvolen náčelníkem tzv. Jednoty a vrchním hejtmanem spojených krajů kouřimského, čáslavského, chrudimského a hradeckého. Od roku 1445 byl nejvlivnějším českým politikem. Roku 1448 ovládl se svými přívrženci Prahu a zajal své odpůrce, především Menharta z Hradce, a pražské spojence Oldřicha z Rožmberka. Tato akce vedla posléze k občanské válce, v níž Jiří zvítězil (příměří 11. 6. 1450) a vtrhl pak do Saska, které poplenil. Roku 1452 byl sněmem zvolen Jiří z Poděbrad zemským správcem - jeho práva však odmítl uznat Oldřich z Rožmberka, jenž se spojil s rakouskými stavy. Jiří proti němu vytáhl, dobyl Tábor, Hlubokou i Budějovice a uzavřel výhodný mír.
Po dlouhých a obtížných jednáních konečně přijel mladý král Ladislav roku 1453 do Prahy a jmenoval Jiřího nejvyšším hofmistrem. Jejich vztah nebyl nejlepší, Ladislav musel být donucován, aby vůbec pobýval v Čechách, a po svém návratu z Vídně roku 1457 zemřel, patrně na mor.
Z mnoha kandidátů trůnu zvolil sněm 2. 3. 1458 králem Jiřího z Poděbrad - papež s jeho volbou souhlasil díky tajné smlouvě, v níž Jiřík sliboval rovnoprávnost obou náboženství (katolictví i podobojí) a vykořenění kacířství. Obě smluvní strany si však úmluvu vykládaly po svém, a když roku 1462 zrušil papež Pius II. platnost kompaktát - dohody s husitskými Čechami (roku 1466 dokonce prohlásil Jiřího za sesazeného z trůnu), odpověděl Poděbrad širokou a v dějinách první mezinárodní mírovou akcí, usilující o sdružení evropských panovníků bez vlivu papeže k zajištění míru a ke společné obraně proti Turkům. Ve válce, jež mu byla vnucena, porazil roku 1468 protičeskou koalici , vedenou Matyášem Korvínem, podporovaným českou katolickou šlechtou, a Matyáše zajal. Ten však nesplnil podmínky příměří a pokračoval ve válce, vyčerpávající obě strany. Za příprav mírového jednání Jiří zemřel - jako zkušený diplomat věděl, že se mu nepodaří založit dynastii, a proto místo vlastním synům nabídl před skonem českou korunu polskému králi Vladislavovi.
V povědomí národa je "husitským králem" vzhledem ke svému utrakvistickému vyznání a posledním panovníkem českého původu. Jeho snahy o posílení českého království posléze zmařily vnitřní opozicí i zahraniční odpůrci.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama