"Když to není rozbité, nespravuj to."

Kossuth, Lajos

13. května 2009 v 22:44 |  Historické osobnosti
Kossuth, Lajos
Maďarský politik, vůdce buržoazně demokratické revoluce a bojovník za nezávislost Uher, první prezident uherské republiky, jež však neměla dlouhého trvání. Narodil se v šlechtické rodině 27. 4. 1802 v Monoku, zemřel 20. 3. 1894 v Turínu.
Již na studiích se projevoval odbojný a buřičský Kossuthův duch - přesto však získal úplné právnické vzdělání a roku 1832 zasedl na říšském sněmu v Bratislavě (Prešpurku). Byl neustále spojen s mnoha demokraty všude v Uhrách, ačkoli policie zachycovala jeho listy a noviny, které počal vydávat, byly zastaveny. Kossuth neuposlechl zákazu, byl zatčen a v letech 1837 - 1840 vězněn. Po propuštění převzal vedení listu Pesti Hírlap, v němž hlásal nezbytnost samostatných velkých Uher - národnostní otázku, především Slováků, hodlal řešit důslednou maďarizací. Roku 1847 byl zvolen do sněmu, kde pronesl 3. 3. 1848 řeč, požadující vytvoření samostatného ministerstva pro Uhry. Žádosti Vídeň vyhověla - Kossuth se stal hybným duchem nového orgánu a jeho mluvčím. Tehdy se dopustil osudné chyby - odmítnutím požadavkům slovanských národů izoloval revoluci.
V červenci žádal utvoření uherského vojska proti povstání Srbů - když mu to nebylo dovoleno, sebral je s obdivuhodnou energií sám a úspěšně bojoval proti srbským povstalcům, chorvatskému vojsku generála Jelačiće i proti rakouským jednotkám, jež vtrhly do Uher. Několik dosažených vítězství, v nichž vedl maďarské revoluční vojsko polský generál Dembiňski, jej přimělo žádat 14. 4. 1849 uherský říšský sněm o vyhlášení nezávislosti republiky. Bylo mu vyhověno a stal se prezidentem.
Rakouská vláda, tísněná na všech stranách revoluční vlnou, povolala k potlačení uherské revoluce ruské vojsko. Kossuth marně žádal o pomoc Anglii a Francii. Jeho armáda byla u Temešváru poražena a zanedlouho u Világoše kapitulovala.
Kossuth odjel do USA (v Rakousku byl zatím v nepřítomnosti odsouzen k smrti), kde získal značnou částku na podporu revoluce. Z Anglie a později (1859) ze Sardinie se pokoušel znovu rozdmýchat v Uhrách revoluci - marně. Ke sklonku života se věnoval spisování svých politických pamětí.
Kossuth byl skvělým řečníkem, ohnivým vlastencem, avšak politickým přesvědčením buržoazním nacionalistou, neschopným provést ani potřebné reformy vnitřní (rozdělení magnátské velkostatkářské půdy), ani připustit rovnoprávnost nemaďarských národností, žijících v tehdejších Uhrách. Teprve roku 1871 doporučoval v dopisech z emigrace do vlasti přijmout a podporovat české nároky a české země považovat za samostatný stát. To však již byla maďarská revoluce poražena. V Maďarsku je dnes Kossuth uctíván jako symbol touhy po svobodě - roku 1948 byla založena Kossuthova cena, nejvyšší vyznamenání pro vědce a umělce.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama