"Když to není rozbité, nespravuj to."

Lincoln, Abraham

8. května 2009 v 18:21 |  Historické osobnosti
Lincoln, Abraham
Šestnáctý prezident Spojených států. Narodil se v rodině zchudlého farmáře v Sinking Springs (Kentucky) 12. 2. 1809, byl zavražděn 14. 4. 1865 ve Washingtonu.
Lincoln neměl školní vzdělání - školu navštěvoval jen jediný rok, ale díky nevlastní matce se stal horlivým čtenářem a dychtivě se vzdělával. Po přestěhování rodiny do Illionois pracoval jako lesní a zemědělský dělník, lodník, vetešník a studoval práva. Zúčastnil se indiánských válek jako velitel oddílu milice.
Jeho výřečnost, poctivost a dobré vystupování mu dopomohly roku 1834 do zákonodárného shromáždění Illinois. Za tři léta se usadil v novém hlavním městě státu Springfieldu jako obhájce. Věnoval se usilovně politice jako předák svrchovaně konzervativní strany "whigů", jež ho v letech 1847 - 1849 delegovala do Kongresu. V dalších volbách nebyl zvolen - jeho strana přestala existovat. Proto se Lincoln připojil roku 1856 k republikánské straně, jejíž oporou byl průmyslový sever Spojených států, a stal se jedním z jejích organizátorů. Při volbách do senátu roku 1856 propadl, avšak svou výmluvností a politickou obratností na sebe upozornil tak dalece, že jej republikánská strana v příštích volbách (1860) kandidovala na místo prezidenta. Lincoln zvítězil pod heslem "Odpor proti nárokům otrokářských států".
Lincolnovo zvolení v prosinci 1860 způsobilo nejprve odpadnutí Jižní Karolíny od USA. Do 4. 3. 1861, kdy nastupoval úřad, odpadlo dalších pět států a po incidentu kolem pevnosti Sumter, jež byla dobyta povstalci, další čtyři (včetně důležité Virgínie).
Ekonomická i číselná převaha Severu určovala Lincolnovu politiku: zabránit zahraniční intervenci ve prospěch Jihu a znemožnit činnost jižanské agitace, rozvracející morálku vojsk i zázemí. Lincoln tuto úlohu splnil a Sever zvítězil, ačkoli vedení války bylo zprvu politicky nesprávné a vojensky katastrofální.
Na oslavu skončení války bylo ve Fordově divadle ve Washingtonu pořádáno slavnostní představení. Za složitých a dodnes nevysvětlených okolností, naznačujících možnost širokého politického spiknutí, byl Lincoln ve své lóži zavražděn hercem Boothem.
Americká legenda o "poctivém Abe" učinila z Lincolna světce, s nímž v řadě prezidentů soutěží jen zakladatel spojených států George Washington. Skutečnost je prostší: Lincoln byl schopným politikem, jenž pochopil základní rozpory a potřeby doby, v níž žil, i konfliktu, jehož vedení se musel na straně Severu ujmout. Jako skvělý řečník dovedl strhnout posluchače. I bez kultu, provázejícího nyní jeho památku, není pochyby, že šlo o výjimečnou historickou postavu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama