"Když to není rozbité, nespravuj to."

Muhammad

6. května 2009 v 17:11 |  Historické osobnosti
Muhammad
U nás známý jako Mohamed, arabský náboženský myslitel, zakladatel bojovného islámu, víry v jediného boha Alláha, za jehož proroka se považoval. Narodil se asi roku 570 (podle nejnovějších bádání spíše 568) v Mekce, zemřel roku 632 v Medíně.
Pocházel z poměrně bohaté a vlivné rodiny. Po smrti matky Áminy odešel Mohamed na několik let do pouště, která dětem, žijícím mezi kočovníky, byla tvrdou školou života. Jinošská Mohamedova léta jsou skryta neproniknutelným předivem legend a pověstí, které se často navzájem liší. Jisté je, že se oženil s bohatou vdovou Chadídžou. Sňatek jej finančně zajistil a otevřel mu, ač patrně negramotnému, cestu do nejvyšších kruhů Mekky, kde se jistě seznámil s monoteistickými náboženstvími, především s judaismem (židovstvím).
Dalších patnáct let prožil Mohamed klidně a spořádaně, snad v občasném styku s dalšími monoteisty, odštěpeneckými křesťanskými sektami v Sýrii. Tehdy začal vyhledávat osamělá místa v okolí Mekky, kde se mu - podle jeho vlastního tvrzení - zjevila roku 610 nebeská bytost. Zprvu ji považoval za samotného Alláha, později "jen" za archanděla Gabriela. Roku 613 vystoupil Mohamed poprvé jako prorok nového náboženství s několika vypracovanými súrami (kapitolami) koránu, posvátné knihy islámu. Byly zatím jakýmsi všeobecným potvrzením správnosti jednobožství a neobsahovaly výslovnou útočnost a nenávist k nevěřícím ani hluboký fatalismus, pohrdající smrtí, pomáhající později islámu k bleskurychlému rozšíření ohněm a mečem. Mohamed svým vystoupením urychlil rozpad rodového zřízení a prvotní akumulace kapitálu v rukách některých rodů, jež byly k náboženství zcela lhostejné. Stal se tím do jisté míry hlasatelem věřící chudiny.
Roku 614 sice Mohamed odvolal "satanské verše", avšak shledal, že by tím podkopal své celé dílo a roku 622 pod nátlakem a hrozbou raději uprchl do Medíny, kam se již dříve odebrala část jeho nemnohých přívrženců - další hrstka emigrovala do Etiopie. Den útěku, 24. 9. 622, tzv. "hidžra" (útěk, ale spíše přerušení kmenových a rodových svazků), je výchozím datem muslimského kalendáře, opraveným později na 16. 7., kdy počíná arabský rok.
V Medíně založil Mohamed muslimskou obec věřících, ve snaze oslabit moc Mekky přepadal karavany - boj proti kupcům a jejich ochraně byl záhy vysvětlován jako boj "věřících" proti "nevěřícím" - a získával stále více přívrženců. 25. 3. 625 porazil vojsko Mekky a od roku 627 počal systematicky sjednocovat celý Arabský poloostrov pod praporem islámu. 11. 1. 630 konečně vtáhl do pokořené Mekky - ukázal se však velkomyslným vítězem a svým vystupováním brzy získal v jejích obyvatelích věrné spojence. Téhož roku podnikl Mohamed poslední výpravu, jež byla také prvním nájezdem bojovníků nového náboženství proti ostatnímu světu - směřovala proti byzantským osadám na Předním východě. Záhy pak zemřel a ve výbojích pokračovali jeho následovníci.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama