"Když to není rozbité, nespravuj to."

Manželská klec

13. června 2009 v 21:10 | yellow |  ¤FILMY¤
Manželská klec

originální název: Married Life
žánr: krimi, drama, romantický
rok výroby: 2007
režie: Ira Sachs
hrají: Pierce Brosnan, Chris Cooper, Patricia Clarkson, Rachel McAdams, David Wenham (Faramir v Pánu Prstenů)
délka: 90 minut

Už je to nějaká doba, co jsem si od fridi půjčila DVD s filmem Manželská klec. Vlastně jsem vůbec nevěděla, co si půjčuji, ale strašná nuda během druhý hodiny ZSV (pondělí 9. vyučovací hodina), Katčina poznámka, že to není špatný a Pierce Brosnan, kterého jsem zahlídla na obalu, když to frida uklízela, mě pohnuly k bleskurychlému pohybu, vytržení DVD fridě z ruky a oznámení, že si to půjčím.
Doma jsem DVD položila na stůl s tím, že se na něj podívám až budu mít čas. "Dívídíčko" na stole nějakou dobu zůstalo, až do čtvrtka. Celý týden už doma ležím s angínou, náležitě se nudím a přemejšlím co dělat, protože v televizi nic není a číst se mi nechce. Nakonec volba padne na Manželskou klec, protože si uvědomím, že pátek je poslední den, kdy ho můžu fridě poslat, protože v pondělí odjíždí do Německa (No nakonec se ségra nedostala k tomu, aby to fridě vrátila, takže si frida bude muset počka až se vrátí. Vsadím se, že to ségra udělala naschvál, aby se na to taky mohla podívat. P.S. frido poslalas mi o deset korun víc, takže je máš u mě až se vrátíš.).
Od tohohle filmu jsem moc nečekala, takže jsem byla nakonec příjemně překvapená. Jediný, co se mi na něm vyloženě nelíbilo, byly začáteční titulky, ale ty netrvaly dlouho a pak se film docela slušně rozjel.

Děj filmu se odehrává na konci čtyřicátých let minulého století (mám takový nepříjemný pocit, že je to dokonce v roce 1949) pravděpodobně v Anglii.
Postarší Harry Allen (Chris Cooper) žije se svojí manželkou Pat (Patricia Clarkson), se kterou vychoval již dospělého syna, ale není s ní šťastný. Harry je romantik toužící po lásce, ale jeho žena považuje lásku pouze za sex, a proto ji Harry začne podvádět s mnohem mladší vdovou Kay (Rachel McAdams), která Harryho doopravdy miluje a Harry miluje ji.
V té době je však rozvod pro ženu nemyslitelný. Přestože už Harry svou ženu nemiluje, nechce ji zostudit, zničit jí život a nechat ji trpět tím, že už ji chce opustit. Proto se rozhodne pro jediné řešení, které se mu nabízí. Rozhodne se Pat otrávit.
Se svým plánem opustit ženu se svěří svému příteli, pohlednému gentlemanovi ve středních letech, Richardovi (Pierce Brosnan) a dokonce ho seznámí s Kay. Richardovi se Kay líbí a rozhodne se ji získat pro sebe. Nic netušící Harry ho dokonce pozve k němu na chatu, která je nedaleko Kayina domu.
V době, kdy je Harry na služební cestě, Richard Kay poprvé navštíví a postupně ji začne navštěvovat častěji a brát ji sebou do města za zábavou.
Harry začne připravovat svůj plán vraždy. Sežene si jed a chce využít toho, že jeho žena bere prášky na žaludek a otrávit ji. Jako vhodná příležitost se mu jeví chata. Domluví se, že společně pojedou na chatu.
Pat se na chatu vydává dřív a později večer se má objevit i Harry. Shodou okolností se však ve stejnou dobu rozhodne přijet k nim na chatu i Richard, čímž zkříží plány jak Harrymu, který chce zabít svou ženu, ale i Pat, která jela na chatu dřív, aby se mohla setkat se svým mladým milencem Johnem (David Wenham), než se Harry objeví.
Richard milence načapá a zjišťuje, že to není pouhý flirt, ale opravdová láska. Avšak ani Pat nechce manžela opustit, protože si myslí, že by byl opuštěný a nedokázal by se o sebe postarat. Richardova přítomnost zabrání Harrymu zabít svou ženu, ale nezabrání mu ve zkoušce jedu, kterou nepřežije Patin zlatý retrívr.
Richard se stále více sbližuje s Kay a Harry se konečně odváží k vraždě. Celé ráno Pat rozmazluje a pak jí do prášků na zažívání přimíchá jed. Celý den je vystresovaný a čeká až si Pat prášky vezme. Dopoledne se pokouší ověřit, jestli stále žije, ale nemůže se dovolat domů, linka nefunguje. Nakonec je však Pat stále naživu, protože ji ten den žaludek netrápil. Je si však jistý, že si ho vezme před spaním.
Pat chodí spát každý den o půl dvanácté a Harry se má vrátit pozdě, protože "má jít na večeři s obchodními partnery", ale zatím se chystá na schůzku s Kay. Ta se s ním však večer rozchází, protože se rozhodla nestavět své štěstí na neštěstí druhých a navíc se dala dohromady s Richardem.
Harry se vrací domů a doufá, že si Pat ještě prášky nevzala. Přijíždí však domů dříve než Pat čekala a ještě zahlídne mizejícího Johna. Harry si uvědomuje, jak je pro něj manželka důležitá a jak ji potřebuje a vymění jí zpět lahvičku s jedem za lahvičku s normálními léky.
Harry a Pat se vrací ke svému starému způsobu života a nakonec čas otupí i Harryho bolest a ten dokáže přijmout vztah Richarda a Kay a jít Richardovi za svědka.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Lioness Lioness | Web | 14. června 2009 v 19:38 | Reagovat

Pierce Brosnan=kvalita, tím se řídím já a vychází to ;)
Jinak tento film je skvělý, viděla jsem ho už 2x :)

2 Lioness Lioness | Web | 14. června 2009 v 19:40 | Reagovat

...v profilu jsem viděla, že čteš mangu - je možné, že tě uvidím na FFku? tam jezdí spousta příznivců...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama