"Když to není rozbité, nespravuj to."

Karel Čapek - Krakatit

24. října 2009 v 23:02 | frida |  Čtenářský deník
Karel Čapek
Krakatit

Hlavní postavy: ing. Prokop, Jiří Tomeš (jeho otec - doktor, Týnice), Anči, Carson, kníže Hagen-Balttin, princezna Wille, pan Holz

Inženýru Prokopovi se podaří vynalézt velmi silnou výbušninu, jakou ještě svět neviděl. Pojmenuje ji Krakatit. Během pokusů s Krakatitem ale dojde k výbuchu a Prokop je zraněn.
V horečkách chodí po Praze a potká starého přítele ze studií Tomeše, který ho odvede k sobě do bytu a postará se o něj. Prokop ale blouzní a vyzradí Tomešovi tajemství Krakatitu - Tomeš má dluhy po celém městě a tak neváhá a vydává se i se vzorcem výbušniny do nejbližší laboratoře, aby Krakatit zpeněžil.
Prokop se probudí sám a přivítá Tomešovu návštěvu - tajemnou dívku v závoji, která donesla Tomešovi balíček. Prokop je tajemnou kráskou okouzlen a nabídne se, že navštíví Tomeše doma (domnívá se, že se vrátil za otcem pro peníze) a balíček mu doručí. Vydává se do Týnice, kde Tomešův otec provozuje lékařskou praxi.
Tomeše zde ale nenajde. Zato se seznámí s jeho sestrou Anči, do které se zamiluje. Ona jeho lásku opětuje a pečuje o Prokopa, který ihned po příjezdu omdlel a málem zemřel na zápal plic, který pořádně nevyléčil. Po svém uzdravení pomáhá doktorovi v lékárně vyrábět léky a pomalu si znovu osvojuje laboratorní dovednosti. Idyla na venkově ale netrvá dlouho - jednoho dne najde Prokop v novinách inzerát, ve kterém ho jistý Carson hledá. Rozjede se do Prahy a setká se s Carsonem, ředitelem vojenské továrny na třaskaviny v Balttinu. (Ředitel ve skutečnosti inzerát nepodal, byl to jiný "Carson", protože Prokopa hledá plno lidí; ve skutečnosti je Carson pouhý pseudonym, ale čtenář se nedozví ředitelovo pravé jméno.) Dostává nabídku na použití jejich laboratoří k výrobě Krakatitu, ve kterém Carson vidí obrovský potenciál. Prokopa hlavně zajímá, kde by našel Tomeše a má dojem, že Carson ví, kde se jeho přítel nachází. Zprvu nabídku odmítne, ale nakonec sám přijede do Balttinu, aby zjistil místo pobytu Tomeše a mohl mu konečně doručit balíček, na který kvůli své nemoci málem zapomněl.
V komplexu vojenské továrny je ale proti své vůli držen a jako dozor je mu přidělen pan Holz, který ho ani na okamžik nespouští z očí. Seznámí se s majitelem továrny, knížetem Hagen-Balttinem a jeho dcerou, krásnou princeznou Wille. S princeznou se stanou milenci a jejich vztah je velmi vášnivý. Prokop se stále vytrvale brání prodeji tajemství Krakatitu a začne si myslet, že princeznu na něj nasadili aby ho donutila Krakatit prodat. Milenci se pohádají, ale Prokop princeznu miluje natolik, že je ochoten pro ni zradit celý svět.

Ano, já rozpoutám bouři, jaké dosud nebylo; vydám Krakatit, živel rozvázaný, a roztříští se lodička lidstva. Tisíce tisíců zahynou. Budou vyhlazeny národy a smetena města; nebude mezí tomu, kdo má v ruce zbraň a zkázu v srdci. Ty jsi to učinil. Strašná je vášeň, Krakatit lidských srdcí; a všechno zlé je z ní.

Nakonec to není nutné, protože princezna se rozhodne vzdát se své lásky a pomůže Prokopovi k útěku společně s diplomatem d'Hemonem, díky kterému se Prokop dostane do Itálie (chce tam jet, protože si myslí, že tam odjela Wille). D'Hemon Prokopovi prozradí, že se jmenuje Daimon a je členem společnosti anarchistů, kteří chtějí využít Krakatit ke zničení světa. Dokonce našli způsob, jakým se výbušnina aktivuje (pomocí radiových vln). Anarchisté mezi sebou začnou bojovat, Daimon s Prokopem a neznámou krásnou dívkou pochybné minulosti uprchnou - z bezpečné vzdálenosti potom Daimon pomocí vlnění aktivuje Krakatit, který měli v držení anarchisté, a tím se jich zbaví.
Prokop se dozvídá, že Tomeš působí v nedaleké laboratoři v Grottupech a snaží se dokončit výrobu Krakatitu. Vydává se za ním, chce ho varovat před možností výbuchu třaskaviny a také mu konečně předat balíček od tajemné dívky, ale Tomeš ho odmítne přijmout.
Prokop ví, že se blíží tragédie - utíká co nejdál od továrny a ta po chvíli vybuchuje, protože Tomešovi se sice po namáhavém bádání podařilo Krakatit vyrobit, ale Daimonovo vlnění ho okamžitě zaktivovalo.
Prokop na cestě od místa výbuchu potkává pohádkového stařečka (Boha), který mu řekne, že by se měl raději věnovat vynálezům drobných věcí usnadňujících život lidem, místo gigantických vynálezů, které mohou lidstvu uškodit. Prokop si uvědomí, že ho stařeček provázel celou dobu a nakonec zapomene vzorec Krakatitu a nedokáže si vzpomenout ani na jméno osudné třaskaviny.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama