"Když to není rozbité, nespravuj to."

Simon Reeve - Jeden den v září

3. prosince 2009 v 18:12 | yellow |  Naše názory, články
Kniha Jeden den v září vyšla je překladem z anglického originálu One Day in September. The Story of the 1972 Munich Olympics Massacre, který vyšel v roce 2001. Jeho autorem je britský novinář Simon Reeve, který se věnuje problémům moderní globalizované společnosti. Po útocích na World Trade Center v roce 1993 se začal věnovat islámskému terorismu. Podařilo se mu poodhalit existenci organizace al-Kaida a z jeho pátrání vzešla první kniha, která se zaměřuje na její fungování, na Usámu bin Ládina a nebezpečí, které tato organizace představuje. Po vydání knihy Jeden den v září začal pracovat pro televizi BBC, pro niž připravil několik sérií dokumentů věnovaných místům světa, která jsou na periferii zájmů západního světa.
V roce 1972 se v německém Mnichově konaly první poválečné olympijské hry na německé půdě a zároveň první olympijské hry, kterých se zúčastnili izraelští sportovci. Německo chtělo ukázat, že jeho nacistická historie je již dávno zapomenuta, a proto se tyto hry měly stát hrami "míru a radosti" a zúčastnilo se jich více než 7000 sportovců ze 121 států a sledovalo je obrovské množství televizních štábů, které je přenášely do celého světa. To vše bylo nakonec zapomenuto kvůli skupině palestinských teroristů, kteří unesli a nakonec i zabili 11 členů izraelské výpravy. Při neúspěšných pokusech německé policie o osvobození zajatců bylo nakonec zabito pět teroristů a jeden policista. Ostatní teroristé byli až na jediného zabiti při izraelské odvetné akci Hněv boží, která trvala plných dvacet let.
Kniha Jeden den v září vznikala společně se stejnojmenným dokumentem, který roku 2000 získal Oskara v kategorii Dokument a stala se zásadním pramenem pro film Stevena Spilberga Mnichov, který byl uveden v roce 2006.
Jeden den v září je velice podrobným popisem mnichovského atentátu. Věnuje se však i palestinsko-izraelskému konfliktu, vzniku Fatahu a jeho odnože, teroristické skupiny Černé září a následné izraelské odplatě, tzv. akci Hněv boží. Ukazuje celý problém nestranně z mnoha různých úhlů. Autor vychází z rozhovorů natočených při tvorbě dokumentu, z rozhovorů, které vznikly krátce po atentátu, z přepisů výslechů nebo z archivů bývalé tajné východoněmecké policie Stasi.
K celému problému přistupuje nezaujatě a dává stejný prostor jak pozůstalým po izraelských sportovcích, tak jedinému dosud žijícímu atentátníkovi, německým policistům, kteří se zúčastnili osvobozování, politickým představitelům, ale i americkým sportovcům, kteří bydleli naproti izraelským a celý incident sledovali nebo americkému reportérovi Peteru Jenningsovi, který se jako jeden z mála dostal až za kordon policistů a celý incident komentoval pro stanici ABC.
Celá publikace je doplněna mnoha fotografiemi izraelských sportovců, jejich rodin, palestinských atentátníků, uprchlických táborů a fotografií z průběhu záchranné akce a jejích následků.
Podle mého názoru je tato kniha velice dobře a přehledně napsána a velice jednoduše a srozumitelně vysvětluje, proč k atentátu došlo. Velice čtivě popisuje všechny události a přibližuje i životy jednotlivých sportovců nebo atentátníků, takže se dozvídáme, co mohlo teroristy k útoku vést, nebo co Izraelci a jejich rodiny zažili během druhé světové války. Kniha je velice podrobná, ale ani to nenarušuje její čtivost a srozumitelnost. Popisuje vše tak, jak se to stalo a nijak to neupravuje. Protože je psaná téměř s třicetiletým odstupem od popisovaných událostí, ukazuje, že některá rozhodnutí, která se tehdy zdála být správnými, se nakonec ukázala jako obrovská chyba.
Jediné, co bych této publikaci mohla vytknout, je velké množství poznámek, které jsou zařazeny až na konci knihy, takže je nutné neustále listovat.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 frida frida | 3. prosince 2009 v 21:33 | Reagovat

áá, že bych sem taky hodila svojí recenzi? ;)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama