"Když to není rozbité, nespravuj to."

Vladimír Páral - Milenci a vrazi

2. ledna 2010 v 19:45 | yellow |  Čtenářský deník
Děj románu Vladimíra Párala Milenci a vrazi se odehrává v domě číslo 2000 v Ústí nad Labem, kde žijí pracovníci firmy Kotex a rodina ředitele firmy. V přízemí domu bydlí starý Teo správce domu, který už však vůbec nevstává z postele a přes důmyslně vyryté rýhy do nátěru okna sleduje dění na ulici.
V tzv. montércimře, která se také nachází v přízemí domu již dva roky bydlí ing. Borek Trojan, mladý technik, který nemá mnoho peněz a touží po dívce. V montércimře je pět postelí a výlevka. Není v ní ovšem koupelna.
V prvním patře žije rodina ředitele Gráfa. Žijí v třípokojovém bytě a mají téměř vše, po čem by mohli toužit. Byt je luxusně zařízen a má vlastní koupelnu. Ve druhém patře domu v bývalé dívčí svobodárně žijí Bogan a Jolana Tušlovi mladý pár, který touží po vlastním bytě, a aby ho získali, jsou ochotni pořídit si dítě. V druhém patře dále ještě žijí v mužské svobodárně bratři Julda a Alex Serafinovi a jejich sestra Madda. Ani v druhém patře nejsou koupelny pouze výlevky, a když se v prvním patře někdo sprchuje, neteče voda.
Borek Trojan se stále pokouší získat nějakou dívku, ale všechny ho odmítají. Na rozdíl od něj má Alex Serafin každou, na kterou si ukáže. Jako elektrotechnik pro firmu nezbytný se naučil poskytovat své služby za drobné úplaty v širokém okolí a být si jistý svým místem a sám sebou.
Alexova sestra Madda je ochotná se vyspat téměř s každým. Dá si rande s Borkem, ale uteče mu, protože je domluvená i s inženýrem Seckým, ten ji však pouze zneužije k tomu, aby se dostatečně "navnadil" a pak jí vyhodí. Zhrzená Madda se mu chce pomstít, ale s pomocí přátel počítat nemůže. Stěžuje si tedy bratrovi Alexovi, který jí slíbí, co chce. Pak se spolu vyspí a přistihne je spolu jejich bratr Julda, který je silně věřící, snaží se pomáhat lidem a všichni si o něm myslí, že je idiot.
Julda ztropí povyk a chce, aby se Madda přestěhovala k Tušlovým. Ti však jsou zásadně proti, a když Julda požaduje, aby se tedy Alex přestěhoval do montércimry a ten to odmítne, zahlídnou šanci na to, aby získali nový byt a vzbouří dům.
Jako prozatímní řešení se Gráfivo rozhodnou vzít k sobě Maddu, aby už s Alexem nemohla dál spát. Ta zakrátko začne chodit s jejich synem Romanem, kterému je šestnáct a je chatrného zdraví tělesného i psychického. Madda také začne celou rodinu vysávat jak finančně, tak psychicky.
Když přijedou montéři, nastěhují se do montércimry za Borkem Trojanem a jednou vtáhnou Maddu dovnitř a všichni se s ní vyspí. Madda se zamiluje do montéra Oldy, opouští Romana a vrací se bydlet do druhého patra k bratrům. Alex se tedy musí odstěhovat do montércimry, kde je však pouze pět postelí na šest lidí a Borek Trojan tedy o svou přichází.
Aby v přecpané montércimře nemusel trávit moc času, sedává na chodníku před domem, kde se do něj (a on do ní) zamiluje Zita Gráfová, manželka ředitele Gráfa a začnou si spolu. Mezitím se Alex s Borkem chtějí nastěhovat do uvolněné dívčí svobodárny, protože manželé Tušlovi konečně získali byt. Jednou z podmínek však bylo to, že svobodárnu zanechají v neobyvatelném stavu. Alex s Borkem se přece jen nastěhují a uklízet jim chodí doktorka Dáša Zíbrtová, kterou si Alex úplně omotal kolem prstu.
Do dívčí svobodárny se však chce nastěhovat Jana Rybářová nová pracovnice firmy Kotex, které musí denně z daleka dojíždět. Julda jí navrhuje, že se přestěhuje do montércimry a ona, že může bydlet s jeho sestrou Maddou, ale už to nestihne zrealizovat. Mladý Roman Gráf, který je zdrcený z rozchodu s Maddou, ho totiž zabije, protože si myslí, že za jejich rozchod může právě Julda.
Zita Gráfová přišla o syna, který se dostal do vězení, a proto se ještě více upíná k milenci Borkovi. Mladý muž je s ní nejdříve šťasten, protože ho konečně někdo miluje, kupuje mu drahé oblečení a dobré jídlo a pití, ale časem se zamiluje do Jany Rybářové, která ho odmítá do doby, než se rozejde se Zitou. Borek se tedy nakonec se Zitou rozchází a ona páchá sebevraždu.
Uplynulo dvacet let. Borek Trojan se oženil s Janou Rybářovou, se kterou má dceru Yveru a stal se ředitelem Kotexu. S rodinou se nastěhovali do bytu v prvním patře a od bývalého ředitele Gráfa koupily i jeho chatu, kde se Borek dříve scházel se Zitou.
Alex Serafin stále žije ve druhém patře s Dášou Zíbrtovou, která mu úplně podlehla. Spolu s nimi bydlí i
Břéťa Trakl, který je ženatý s Jitkou, žijící spolu s Broňou v dívčí svobodárně, toužící po bytu a pokoušející se vystrnadit Broňu ze svobodárny, aby alespoň mohli žít spolu. A v montércimře spolu s montéry bydlí i inženýr Dominik Neumann, který je na tom úplně stejně jako před dvaceti lety Borek.
Téměř vše je stejné jako před dvaceti lety, ale přece jen došlo k jisté změně. Když se Borek dostal na místo ředitele, nechal celý dům opravit, a tam kde to bylo možné, nechal vybudovat koupelny.
Borek je unaven svou prací. Ve firmě proti němu sílila opozice, která se ho pokoušela dostat z funkce. Svou ženu má sice stále rád, ale už ji nemiluje. Začne si se svou sekretářkou Broňou, chce opustit rodinu a přestěhovat se do Prahy, kde si zajistil klidné a pohodlné místo. Odchází do chaty, kam za nim přichází i jeho milenka Broňa.
Po schodech vystoupila Zita Gráfová z prvního patra, po synáčkovi vyslaná choť, v bílých sandálech, modrém vlhkém koupacím plášti a modrém turbanu, svěží, vonící, krásná a s úsměvem: "Stalo se něco?"
"Nic zvláštního, milostpaní. Jen že vám přímo nad hlavou znásilnili děvče. Můžete se zas klidně koupat dál." Po dobrým to s vámi nešlo, rozhodl se Bogan, tak už nezbývá než to rozpálit.
"Co to říkáte? Kdo? Koho? Tohle děvče?"
"Je div, že v tomhle bordelu, který tady vznikl z nedbalosti vašeho muže, se stalo jen tohle. Je div, že zatím tady nikdo nikoho nezavraždil. Řekl jsem ZATÍM -" syčel Bogan.
"Já čekám na svobodárnu už druhý rok -" vykřikl Borek Trojan svou první žádost k vedení.
"Všichni chtějí bydlet jako lidi!" skandoval Bogan.
"Ale já nechápu…" namítla Zita Gráfová ždímajíc si ve zmatku mokré vlasy v týle, pár stříbrných kapek vody prolétlo žhavým vzduchem a na beton dopadl již nitroglycerin.
"Ona nechápe!!" vřískla nenávistně Jolana.
"Asi vás překvapí sdělení, madam, že dům není obýván pouze v prvním patře!!" křičel Borek jakoby bodán.
"Nejste tady sami!!" hulákal Bogan už jak na pastvě.
"Já chcu taky pokoj pro sebe jako má váš Románek!!" ječela Madda plná záští.
"Já budu chodit koupat děcko asi do sklepa!!" vřeštěla Jolana už jako saň.
"Takhle to už dál nejde!!" běsnil Borek opojen vlastním hlasem a raušem nenávisti.
"Nejsme dobytek!!!" zuřivě řval Bogan a Alex ho přeřvával svým hlubokým hlasem vycvičeným na okresních řečnických pódiích bez mikrofonů: "My!-tady!-shromáždění!-jednohlasně!-žádáme!-spravedlivé!-tvrdé!-revoluční!-neúprosné-" - všichni už svorni v nerozborné jednotě zášti proti těm z prvního patra.
Po schodech vystupoval Julda Serafin a na odpočivadle ustoupil stranou. Za ním se zjevil sám velkomožný direktor -
- to je von, kerej má tři pokoje a všecku naši vodu a jen poroučí a jen hrabe a jen tyje z naší dřiny a jen si vozí prdel v auťáku a jen si brejlí do papírů a jen si chodí v bílý košili a páše tisíc dalších provokací -
(- kolik lidí od Stvoření zabito pouze jen pro vodu z tohoto výčtu smrtelných vin? A zabíjeno -)
- soudruh podnikový ředitel pan doktor Evžen Gráf.
Román Milenci a vrazi popisuje souboj mezi tzv. modrými a červenými. Modří jsou bohatí a vlivní lidé žijící si poklidným životem a červení jsou chudí lidé, kterým jde o sex a majetek, kteří chtějí zmodrat. Červení závidí modrým jejich majetek a pokouší se ho nabýt také. Naopak modří mohou červeným závidět jejich nespoutanost a sexualitu.
Dále román ukazuje stereotyp lidských životů a to, že se vše opakuje stále dokola. Je psán z pohledu jednotlivých obyvatel a ukazuje každou situaci z více úhlů. V příběhu jsou rámcově vloženy "životopisy" jednotlivých osob, které ukazují jak daný člověk žil a jak se dostal do situace, ve které se právě nachází. Na konci každé kapitoly jsou krátké novinové články z tehdejší doby.
Kapitoly jsou rozděleny do dvou hlavních skupin s názvy Obležení a Dobyvatelé. Kapitoly s názvem Obležení jsou vždy pohledem a vyprávěním z pohledu "modré postavy" a kapitoly s názvem Dobyvatelé z pohledu "červené postavy".
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 frida frida | 2. ledna 2010 v 19:45 | Reagovat

pání ;)

2 yellow yellow | Web | 2. ledna 2010 v 19:49 | Reagovat

To teda. Zabralo mi to asi 4 hodiny. Vůbec jsem nevěděla, jak to napsat. I když je pravda, že jsem jěště viděla ten kousek QAF.

3 frida frida | 2. ledna 2010 v 19:51 | Reagovat

musím říct, že děj je dost zamotanej ;)

4 yellow yellow | Web | 2. ledna 2010 v 19:56 | Reagovat

Tohle je hoooooodně zjednodušený.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama