"Když to není rozbité, nespravuj to."

Ladislav Stroupežnický - Naši furianti

20. února 2010 v 23:07 | frida |  Čtenářský deník
Ladislav Stroupežnický
Naši furianti

Hlavní postavy: Dubský, Bušek, Bláha, Fiala, Václav, Verunka, Habršperk

Děj se odehrává roku 1869 v jižních Čechách v Honicích - malé vesničce nedaleko Písku. Ve vsi se vybírá nový ponocný - o toto místo se ucházejí dva kandidáti.
Prvním z nich je vysloužilý voják Bláha, který věří, že se na práci ponocného hodí, protože je z vojny zvyklý hlídkovat a případné zloděje a výtržníky by dokázal náležitě zpacifikovat. Druhým je vypočítavý krejčí Fiala, kterému by se hodil plat navíc. Má neméně vypočítavou ženu a sedm dětí, které používá jako odůvodnění toho, proč potřebuje druhé zaměstnání.
O tom, kdo bude ponocným, rozhoduje obecní výbor, v jehož čele stojí starosta Dubský. Ten vítězství přeje Bláhovi - ví, že je to počestný člověk. Proti Bláhovi ale ostře vystupuje první radní Bušek, který Bláhu nenávidí, protože ho bývalý voják, znalý světa, nazval oprávněně nevzdělaným člověkem, když Bušek zpochybňoval jeho tvrzení o existenci parních lodí.
Bušek ani Dubský nechtějí ze svého stanoviska ustoupit. Zprvu má více příznivců Bláha, ale Fiala pomluvami docílí toho, že se většina dalších radních přikloní na jeho stranu.
Aby si Fiala své vítězství pojistil, přinutí svou dceru Krystýnu napsat výhružný dopis a tajně ho vyvěsit na dveře místní kapličky. V dopise se píše, že pokud nebude ponocným zvolen Bláha, lehne vesnice popelem. Podezření samozřejmě padne právě na Bláhu. Dubský, jeho žena, ani jejich syn Václav nevěří, že by "paličem" byl opravdu Bláha, Bušek proti němu ale poštve všechny chasníky a dojde to tak daleko, že se večer o pouti v hospodě málem strhne rvačka.
Vše je nakonec urovnáno a večer se zakončí radostně: Bušek a Dubský se dohodnou na svatbě svých dětí - Václava a Buškovy dcery Verunky. Právě během scény v hospodě se nejvíce projeví "furiantství" vesničanů. Typická je scéna, kdy se Dubský a Bušek předhánějí v tom, kdo zaplatí punč na přípitek a v tom, kdo dá svému dítěti větší věno. Oba jsou poháněni svými manželkami a nechtějí se nechat zahanbit.
Druhý den se koná zasedání výboru a radní rozhodnou o tom, že ponocným bude Fiala. Bláha se svým přítelem, chytrým ševcem Habršperkem, ale mezitím získají důkaz o tom, kdo výhružný dopis skutečně psal. Habršperk za pomoci Václava Dubského získá od Krystýny Fialové opsaný text jarmareční písně - rukopis srovnají s předmětem doličným a všem je tak jasné, že dopis narafičil sám Fiala, aby svého protivníka očernil. Paní Dubská se ujme rozhodování, dá předvolat Krystýnu a dostane z ní přiznání. Když radní vidí, že Bláhovi křivdili, omluví se mu a za ponocného zvolí jeho. To se nelíbí Buškovi, který byl v době Fialova usvědčování nepřítomen - Bušek je starý známý pytlák, zjistil, že na jeho pozemku se nachází veliký zajíc z panského lesa a nemohl odolat své lovecké vášni. Dojde k hádce, Dubský a Bušek dokonce spor vystupňují natolik, že zakážou svým dětem jejich sňatek. Václav je ale tvrdohlavý po otci - rozhodne se, že pokud si nemůže vzít milovanou Verunku, nechá se v Písku naverbovat na vojnu (v bitvě u Náchoda již dříve zemřel jeho starší bratr Josef) a raději zemře, než aby žil bez své milé. Dubským to otřese, ale stejně nechce ve sporu s Buškem ustoupit.
Vše nakonec opět vyřeší Habršperk, který viděl Buška střílet onoho zajíce a má být vyslýchán četníkem. Habršperk Buškovi řekne, že pokud nechce jít do vězení za pytlačení, musí se s Dubským usmířit a sňatek Verunky a Václava povolit. Oba rivalové jsou nakonec usmířeni a krejčí Fiala je potrestán tím, že se musí ponocnému Bláhovi veřejně omluvit.

EHRMANN (vejde mezi ně, plazivě): Phane starosto, pantáto Bušku, phajmámo - Tahle smlouva by se měla zapít něčím jiným než pivem... Řekněme příkladně takhle ňákým punčem. Já mám výborný ruský punč - zrovna z Ruska...
DUBSKÝ (furiantsky sice, ale mírně): Tak ho přineste, Marku, já platím, co se ho vypije. (Pánovitě.) Přineste pět flašek!
EHRMANN: Hned je tu, pantáto, hned! (Odchází.)
BUŠEK (vyskočí, popadne odcházejícího Ehrmanna za límec a vleče jej do popředí): Počkej, Marku! Ten punč platím já! (Furiantsky.) Přines deset flašek!
EHRMANN: S radostí, pantáto! (Odchází.)
DUBSKÁ (živě k Dubskému): Poslouchej, Filipe, tu hanbu si neuděláš, aby Bušek ten punč platil.
DUBSKÝ (vyskočí prudce - furiantsky): To ne! Máš pravdu! (Běží za Ehrmannem.) Počkej, Marku! (Vede Ehrmanna zpět.) Ten punč platím já!
BUŠKOVÁ (k Buškovi furiantsky): Poslouchej, starej, ty se přece nedáš před celou vsí zahanbit, žes ten punč nechtěl platit!
BUŠEK (furiantsky): To ne! (Popadne Ehrmanna za límec kabátu.) Ten punč platím já!
DUBSKÝ: Ó ne, Jakube, ten punč platím já! (Tahá Ehrmanna z druhé strany.)
BUŠKOVÁ (k Buškovi): Starej, nepovol!
BUŠEK (rozpálen): A já povídám, že ten punč platím já.
DUBSKÁ (k muži): Filipe, nepovol!
DUBSKÝ: Já ho platím, rozumíš! To by bylo pěkný, aby se řeklo, že mám v obci dva grunty a že jsem o smlouvách neplatil punč!
BUŠEK (tím uražen - furiantsky): A poslouchej, Filipe, ty snad chceš říct, když já mám jen jeden grunt, že nemůžu ten punč zaplatit? (Tvrdošíjně.) A vidíš, teď teprv nepovolím, a kdyby mělo na to prasknout deset strychů pšeničných polí!
DUBSKÝ: No, no, Jakube, tohle já nechtěl říct - já tě dokonce nechtěl urazit! Hrom mě zab, že ne! (Tvrdošíjně.) Ale platit budu já, už proto, že jsem starostou obce, rozumíš! A to víš, já jdu na česť! - Marku, přineste deset flašek punče! -
BUŠEK (vyskočí a udeří prudce pěstí o stůl a mluví furiantsky): Stůj, Marku, nebo - (Hrozí mu holbou - chytrácky ke své ženě.) Počkej, stará, já ho seknu! (k Dubskému) A víš ty co, Filipe, (udeří pěstí o stůl. Křičí) plať si tedy ten punč! Ale já ti ukážu, že my na našem gruntě taky jdeme na česť! Víš, já slíbil Verunce s e d u m tisíc přínosu, ale abys věděl, já mám v píseckej záložně (udeří pěstí o stůl, furiantsky) v o s u m tisíc! Já přidávám Verunce (s důrazem) tisíc zlatejch a Verunka má od týto chvíle (udeří zase na stůl) přínosu v s o s u m tisíc. (Ukáže na sousedy.) Vy jste svědky! Tu je ruka! (Tuto poslední větu zpívá.) Tak, Filipe, a teď si můžeš ten punč zaplatit!

 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama