"Když to není rozbité, nespravuj to."

Nemluv s nikým, komu je nad třicet - slohová práce

16. června 2010 v 14:16 | frida |  Naše názory, články
"Nemluv s nikým, komu je nad třicet." Esej o generačních vztazích

Jak jsem avizovala v komentáři pod článkem od yellow, dávám sem svojí slohovou práci (už si ani nepamatuju ze kdy je - nejspíš loňská). Mám nejasný pocit, že jsem za ni dostala jedničku (asi jsem se nedopustila tolika gramatických chyb ;) ) ale když si jí teď znova čtu (bohužel se tomu při jejím přepisování nevyhnu) tak s ní moc spokojená nejsem... ale s čím jsem taky já kdy byla ;) :D


Vztahy mezi generacemi by se daly přirovnat k nekonečné válce a pokud se historie skutečně opakuje, jak někteří tvrdí, pak je to právě v tomto případě. Už od pradávna probíhá jakýsi tich boj podle nepsaných, ale zato striktně dodržovaných pravidel: nastupující generace tu předešlou kritizuje, vidí její chyby a slibuje si, že učiní vše proto, aby je napravila (nebo přinejmenším neopakovala), zatímco generace která "vyklízí pole" a dělá místo pro mladé by nejraději své pozice vůbec neopouštěla, protože se obává toho, co přijde.
Jaký ale tato "válka" přinesla doposud výsledek? Změnilo se snad za ta tisíciletí něco? Nezdá se vám, že se v tomto případě pohybuje lidstvo v jakémsi začarovaném kruhu?
Generační spory se odehrávaly v minulosti, odehrávají se nyní a bezpochyby se budou odehrávat i v budoucnu. Dokonce si myslím, že je to tak dobře, protože mladí lidé tím ukazují, že si hodlají na svět udělat "svůj" názor a chtějí svůj život žít "svým" způsobem, namísto toho, aby slepě přebírali názory svých rodičů jen proto, že jsou nějakým způsobem zaběhnuté nebo osvědčené. Fakt, že se mnohým později právě názory rodičů přece jen ukáží jako opodstatněné, je druhá věc.
Tento poněkud paradoxní závěr celé slavné generační války mi přijde přinejmenším úsměvný. Vždyť kdo by si v mládí neříkal: "Až budu v pozici dospělého, budu dělat věci lépe!", nebo: "Nikdy nebudu takový (taková) jako můj otec (moje matka)!" Podle mě si to kdysi říkal každý. Mladí lidé jsou plní ideálů a není pro ně problém představovat si revoluční "idylická" a naprosto dokonalá a samozřejmá řešení problémů, se kterými se dospělí "neefektivně" potýkají. Představovat si řešení je ovšem snadnější, než své představy následně prakticky provést.
Vezměte si například vzpurného teenagera plného vzdoru, jak odporuje svým rodičům, pokládá je za slabomyslné a naprosto nemoderní - dokonce se za ně mnohdy stydí - nemluvě o tom, co si myslí o jejich výchovných praktikách. Když se ale na toho stejného jedince zaměříme o dvacet let později, zjistíme, že je pro své děti stejně nemoderní a trapný a jeho metody výchovy jsou tytéž, které ho kdysi tolik rozčilovaly.
Tento jedinec tedy mnoho ze svých "mladických" předsevzetí nesplnil (a rozhodně není jediný, ačkoli nepopírám, že určité změny jistě proběhly, což ale souvisí spíše se všeobecným pokrokem než s výraznějšími změnami v rámci generačních sporů).
Heslo generace americké mládeže z poloviny dvacátého století (tzv. beat generation) podle mého velmi dobře vystihuje podstatu generačních vztahů. Je sice pěkné, říkat si: "Nemluv s nikým, komu je nad třicet." a vyjadřovat tak svůj vzdor. Nesmíme ale zapomínat na to, že jednoho dne tuto přípustnou věkovou hranici zákonitě překročíme i my. I z nás se jednou stane ta "dosluhující" generace, která bude nostalgicky vzpomínat na "staré dobré časy" svého mládí. I my budeme za pár let zděšeně pozorovat změny, které nastolí (nebo se alespoň bude pokoušet nastolit) generace našich dětí. A co je snad nejsmutnější - i my zapomeneme na to, že jsme byli také mladí a plní idealistických představ, stejně jako na to v dospělosti zapomínali ostatní.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 frida frida | Web | 16. června 2010 v 14:19 | Reagovat

btw. téma týdne blogu.cz je "Smrt"??? kam na to chodí?? :) (teď před závěrečnýma vysvědčeníma by se hodilo spíš něco optimistickýho, ne?)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama