"Když to není rozbité, nespravuj to."

Harlan Coben - Drž se

23. července 2010 v 20:27 | frida |  Čtenářský deník
Harlan Coben
Drž se
O tom, že život na předměstí nemusí být tak jednoduchý a šťastný, jak by se na první pohled zdálo, svědčí příběh několika sousedů prožívajících vlastní soukromé krize, které se postupem času ukáží být velmi úzce propojené.
V této své knize z roku 2008 Harlan Coben opět mistrně splétá celkem složitý napínavý příběh, psaný z několika rovin pohledu, aby teprve na konci - jak je jeho zvykem - čtenáři vše objasnil.


Mike Baye měl zatím v životě štěstí - jako mladý vynikal v hokeji, vystudoval prestižní univerzitu, oženil se s krásnou a inteligentní ženou, se kterou zplodil dvě zdravé děti - Adama a Jill. Dnes je z něj uznávaný doktor a žije na poklidném předměstí Livingstonu obklopen příjemnými sousedy. Nyní ale musí řešit několik nepříjemných situací: jeho šestnáctiletý syn se chová podivně a odtažitě, což v Mikeově manželce, právničce Tie, vyvolává obavy, které vyvrcholí tím, že dá sledovat Adamův počítač a podle Mikea tak porušuje jeho právo na soukromí. Jenže nedávno Adamův nejlepší kamarád Spencer Hill spáchal sebevraždu a od té doby se Mikeův syn ještě více stáhnul do sebe - strach o dítě nakonec zvítězí i u otce a tak s nainstalováním sledovacího programu souhlasí.
Brzy rodiče objeví podivný vzkaz, ve kterém Adama neznámý odesilatel ujišťuje, že pokud budou v klidu, "nic jim nehrozí"... Mike a Tia si samozřejmě začnou klást spoustu otázek - co by mělo Adamovi hrozit? a má to snad něco společného se smrtí Spencera?
Než se Adama stihnou na cokoli zeptat, jejich syn zmizí. Nikdo o něm nic neví - ani jeho kamarádi, ani sousedé. Mike se okamžitě vydává po jeho stopě, v jedné temné uličce v Bronxu, čtvrti proslavené narkomany a nočními podniky, je ale napaden skupinkou útočníků a skončí v bezvědomí v nemocnici.
Mezitím místní policie vyšetřuje zdánlivě očividný případ - ve čtvrti, která se doslova hemží prostitutkami, je nalezeno ženské tělo oblečené tak, aby vypadalo jako jedna z nich. Identifikace není možná - mrtvá má obličej doslova "rozmlácený na kaši" a otisky jejích prstů se neshodují s žádnými v policejní databázi. Přesto si je ale hlavní vyšetřovatelka Loren Museová jistá tím, že se mrtvá prostitucí neživila. Aby toho nebylo málo, pohřešuje se jistá Reba Cordovová, spořádaná občanka, milující matka a manželka, která záhadně zmizela z parkoviště nákupního střediska.
Loren pomocí videozáznamů z bezpečnostních kamer zjistí, že mezi oběma událostmi je nějaká souvislost a během výslechu manžela pohřešované se jí dokonce podaří odhalit totožnost první mrtvé. Jedná se o Marianne Gillespieovou, bývalou manželku jistého Guye Novaka a matku jeho dcery Yasmin, která je shodou náhod spolužačkou a kamarádkou třináctileté Jill Bayeové. Marianne a Reba byly blízké přítelkyně, přesto stále není jasné, proč byla první z nich zavražděna a druhá pravděpodobně také.
Své problémy mají i Lorimanovi, jejichž syn má leukémii a potřebuje rychle najít vhodného dárce. Při krevních testech prováděných doktorem Bayem a jeho společnicí se ovšem zjistí, že Dante Loriman, který by ochotně synovi pomohl, není jeho biologickým otcem. Susan Lorimanová se po počátečním zdráhání doktorům přiznává, že byla znásilněna, a že dodneška nevěděla jistě, že její manžel není otcem, přestože to v duchu tušila. Odmítá ale prozradit cokoli bližšího. Biologický otec by synovi stejně nepomohl - Susan ho totiž krátce po svém znásilnění zabila a celou záležitost utajila. (Nakonec příběh Lorimanových dobře dopadne, protože se najde vhodný dárce - bratr mrtvého násilníka - učitel Joe Lewiston, který se rozhodne synovi Susan Lorimanové pomoci.)
Během pátrání po Adamovi se Mike Baye připlete do cesty dealerům, kteří od bohatých dětiček získávají prášky, které jejich rodiče užívají na předpis, a tyto prášky potom slouží místo drog. Objeví klub Jaguár, kde se teenageři i dealeři shromažďují, a zjišťuje, že jeho syn je nejspíše do celého špinavého obchodu také zapleten. To zaměstnanci klubu ho tehdy na ulici napadli. Mike je vyslýchán FBI a je jedním z podezřelých, protože se dealerům podařilo získat jeho prázdné předpisy, na které celou dobu v několika státech kupovali léky.
Aby byl přehled zúčastněných osob kompletní, je nutné zmínit i Joea Lewistona, učitele Jill a Yasmin, který druhou jmenovanou dívku při jedné hodině nechtěně ponížil a způsobil tak, že se jí spolužáci od té doby posmívali. I když svého činu litoval, nebyl schopen ho napravit. Od té doby čelil tiché nenávisti Guye Novaka a dokonce se stal obětí vydírání, když se Marianne rozhodla poprvé v životě udělat něco pro svou dceru, kterou kdysi bez lítosti opustila, aby mohla vést rozmařilý život. Marianne Joea svedla, pořídila si nahrávku a tou učiteli vyhrožovala. Joe se v zoufalé situaci obrátil na svého švagra Nashe, manžela své zesnulé sestry Cassandry. Nash umírající lásce svého života slíbil, že udělá vše proto, aby ochránil její blízké. Vzhledem k tomu, že byl vždy trochu šílený a zvrácený, není překvapením, že je jeho styl "ochrany" trochu nezvyklý. Místo toho, aby Marianne pohrozil nebo se s ní domluvil na ceně nahrávky, jak Joe předpokládal, vyděračku zabije. Jelikož to nestačí a hrozba prozrazení Joeovy aféry přetrvává, musí zabít i Rebu a chystá se zavraždit i Guye, v tom mu ale zabrání Jill, která je u Novaků na návštěvě přítelkyně a je donucena Novakovou zbraní zastřelit Nashe, který ohrožoval nejen Guye a Yasmin, ale i Tiu, která si Jill přišla vyzvednout.
I problémy Adama Baye se vyřeší a je odhalena pravda o tom, kdo ve skutečnosti ukradl předpisy s hlavičkou a podpisem doktora Baye. Udělal to Spencer Hill. Kvůli tomu se potom pohádal se svým nejlepším přítelem, který měl obavy o lékařskou pověst a licenci svého otce. Adam Spencera udeřil a odmítal přijmout jeho telefonáty a jeho omluvy. To Spencer, který byl vždy psychicky labilní, neunesl a spáchal sebevraždu. Adam si přítelovu smrt dával za vinu a rozhodl se na vlastní pěst odhalit a usvědčit členy klubu Jaguár z prodeje léků - málem se mu to ale stalo osudným a on i jeho otec měli velké štěstí, že ze všeho vyvázli se zdravou kůží.
V překvapivém závěru se ukáže, že za vše v podstatě "mohou" Jill a Yasmin. Těmto dvěma mladým dívkám se nelíbilo, že je okolí bere jako děti - proto se bavily tím, že špehovaly své rodiče. Právě Yasmin posílala Joeově manželce e-maily s videonahrávkou matky a učitele Lewistona, kterou našla v Mariannině telefonu (a které by Marianne sama neposlala, protože myslela, že učiteli stačí pouhá hrozba odhalení k tomu, aby dostatečně trpěl), čímž donutila Joea zatáhnout do celé aféry Nashe. Jill zase celou dobu věděla, že se její bratr pokouší odhalit dealery z klubu Jaguár, a proto poslala e-mail, který odstartoval podezření manželů Bayeových, čímž sice v konečném výsledku Adamovi pomohla, ale uvedla všechny členy rodiny do nebezpečí. Tuto pravdu se ale policie nikdy nedozví, protože jak Guy Novak tak Tia Bayeová - jediní, kteří se všeho dovtípili - by udělali vše proto, aby své děti ochránili.

Tia se kradla po schodech nahoru. Jill byla ve svém pokoji a Tia nechtěla, aby ji slyšela. Všechno se to začalo skládat dohromady. Tia často přemýšlela o tom, jak je možné, že současně došlo ke dvěma tak strašným věcem - k Nashovu vražednému šílenství a k Adamovu zmizení. Někdo žertem poznamenal, že by se měli mít na pozoru, protože neštěstí často přichází v trojici. Tia ale téhle pověře nikdy příliš nevěřila.
E-mail ohledně mejdanu u Huffů.
Pistole v zásuvce Guye Novaka.
Barvitá videonahrávka poslaná na adresu Dolly Lewistonové.
Jaká mezi tím vším byla souvislost?
Tia zabočila za roh chodby. "Co tu děláš?" zeptala se.
Jill sebou při zvuku matčina hlasu polekaně škubla. "Jé, ahoj. Jen hraju, Cihly."
"Ne."
"Cože?"
Měli z toho s Mikem legraci. Jill byla všetečná. Jill byla jejich Mata Hari.
"Jen si hraju."
Nebyla to ale pravda, teď už to Tia věděla jistě. Jill jí v jednom kuse nebrala mobil proto, aby na něm hrála videohry. Brala ho proto, aby si přečetla její zprávy. Nechodila k počítači v jejich pokoji, protože byl novější a lepší. Chodila k němu, aby se podívala, co je nového. Jill nesnášela, když se s ní zacházelo jako s malým děckem. A tak čenichala. Ona i její kamarádka Yasmin.
Nevinná dětská zábava, co?
"Tys věděla, že sledujeme Adamův počítač, viď?"
"Cože?"
"Brett říkal, že ten e-mail byl odeslaný odsud z domu. Někdo ho poslal, pak otevřel Adamovu schránku, protože Adam nebyl doma, a zase ho vymazal. Nemohla jsem přijít na to, kdo a proč by to dělal. Byla jsi to ale ty, Jill. Proč?"
Jill zavrtěla hlavou. Matka ale nakonec zjistí všechno.
"Jill?"
"Nechtěla jsem, aby se to všechno stalo."
"Já vím. Tak povídej."
"Všechno jste sice šrotovali, jenže jak to, že jste si najednou dali do ložnice skartovačku? Slyšela jsem, jak si o tom v noci špitáte. A dokonce jste si na svým počítači dali E-Spy-Right do oblíbenejch položek."
"Takže jsi věděla, že Adama špehujeme?"
"Samozřejmě."
"A proč jsi tedy poslala ten e-mail?"
"Protože jsem věděla, že ho uvidíte."
"Tomu nerozumím. Proč jsi chtěla, abychom si přečetli něco o večírku, který se vůbec nekonal?"
"Věděla jsem, k čemu se Adam chystá. Myslela jsem si, že je to moc nebezpečný. Chtěla jsem ho zastavit, ale nemohla jsem vám říct pravdu o klubu Jaguár a o tom všem. Nechtěla jsem, aby měl průšvih."
"Takže sis ten mejdan vymyslela," přikývla Tia. Teď už chápala.
"Ano. A napsala jsem, že tam bude pití a drogy."
"Myslela sis, že ho zadržíme doma."
"Jasně. Že bude v bezpečí. Jenže Adam pláchnul. Nenapadlo mě, že to udělá. Podělala jsem to. Copak to nevidíš? Je to všechno moje vina."
"Není to tvoje vina."
Jill se rozvzlykala. "Moje a Yasmin. Všichni se k nám chovaj jako k malejm dětem, chápeš? A tak špehujeme. Je to jako hra. Dospělý mají všelijaký tajnosti a my je objevujeme. A potom řekl pan Lewiston o Yasmin tu strašnou věc. Tím se všechno změnilo. A ostatní děcka byly vysloveně hnusný. Ze začátku z toho Yasmin byla vážně nešťastná, a pak se ale stalo něco, já nevím, jako by jí úplně přeskočilo. Máma jí nikdy v životě k ničemu nebyla, tohle ale asi považovala za šanci, jak Yasmin aspoň jednou pomoct."
"Takže... uchystala na pana Lewistona past. A Marianne vám o tom pověděla?"
"Ne. Jenže, víš, Yasmin jí taky špehovala. Viděly jsme to video na jejím telefonu. Yasmin se na něj Marianne zeptala, ta jí ale řekla, že už je po všem a že pan Lewiston taky trpí."
"A tak jste ty a Yasmin..."
"Nemyslely jsme to špatně. Yasmin už ale měla všeho dost. Jak nám všichni dospělý říkaj, co je pro nás nejlepší. Jak se do ní ve škole všechny děti navážej. Vlastně do nás do obou. A tak jsme to ještě ten den udělaly. Nešly jsme po škole k ní domů, ale napřed jsme se stavily tady. Nejdřív jsem poslala e-mail o tom mejdanu, abych vás přiměla něco udělat -, a pak Yasmin poslala to video, aby pan Lewiston zaplatil za to, co proved."
Tia stála a čekala, až ji napadne něco, co by mohla udělat. Děti nedělají, co jim rodiče přikazují - zato ale dělají to, co od rodičů odkoukaly. Kdo to tedy vlastně způsobil? Nebyla si jistá.


 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Robertner Robertner | E-mail | Web | 28. června 2018 v 22:18 | Reagovat

Несоответствие цен. Насторожить заказчика должно указание в смете цен, которые значительно выше рыночных. Это может говорить о том, что строитель получит «откат» от строительных магазинов. Также не следует верить рассказам о подорожании материалов. Действительно, колебания цен на рынке существуют, но это никак не может стать причиной для пересмотра сметы после ее утверждения.
Доставка. Когда материалы уже приобретены http://buuilding.byethost12.com/ – их ведь нужно доставить на место фактического строительства! Обычно продавцы при заказе большого объема материалов делают скидку. Но компания, с которой вы сотрудничаете, об этом умалчивает и накручивает дополнительно определенный процент за доставку. Поэтому такой нюанс следует уточнять непосредственно у продавцов или же пользоваться услугами независимых компаний, осуществляющих доставку.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama