"Když to není rozbité, nespravuj to."

Matthew Pearl - Přízrak Edgara Allana Poea

14. září 2010 v 12:04 | frida |  Čtenářský deník
Matthew Pearl
Přízrak Edgara Allana Poea

Hlavní postavy: Quentin Hobson Clark, Auguste Duponte, baron Claude Dupin, Bonjour

"Předkládám vám, Vaše Ctihodnosti a pánové porotci, pravdu o smrti toho muže a svém životě. Tento příběh dosud nikdo neslyšel. I kdybych přišel o veškerý majetek, jedno mi zůstane: Tento příběh. V našem městě se najdou lidé, kteří jej nechtějí slyšet. Jsou mezi vámi i ti, kteří stále věří, že jsem zločinec, lhář, vyvrhel, podvodník a podlý vrah. Vaše Ctihodnosti, jmenuji se Quentin Hobson Clark, jsem občan Baltimore, člen advokátní komory a horlivý čtenář.
Nicméně tento příběh nevypráví o mně. A to prosím mějte na paměti. Alespoň to, když nic jiného. Nikdy se nejednalo o mě. Ctižádost nikdy nebyla mou silnou stránkou. Nechtěl jsem získat slávu ani postup. Jedná se o někoho mnohem důležitějšího než jsem já. O muže, jehož sláva nevybledne ani po staletích, i když vy jste na něho zapomněli dřív, než oschla hlína na jeho hrobě. Někdo to musel udělat. Nemohli jsme mlčet. Já jsem nemohl mlčet.
Vypovím jen čistou pravdu a nic než pravdu. Musím vám to říct, protože jsem se dostal nejblíž k pravdě. Přesněji, jsem jediný, kdo zůstal naživu."


Ačkoli je hlavní hrdina knihy, mladý advokát Quentin Hobson Clark, pouze fiktivní postavou,
většina skutečností, které nám autor Matthew Pearl předkládá, je zcela reálná a potvrzená nejen policejním šetřením Poeovy smrti, ale i mnoha vyšetřováními, která probíhala soukromě. Pearl se opírá o dobové novinové články, výpovědi svědků i již zmíněné oficiální dokumenty a čtivým napínavým způsobem přibližuje čtenářům poslední dny geniálního amerického spisovatele (některé z používaných údajů byly prý do té doby nezveřejněné).
Ve své fantazii zároveň zachází mnohem dál a prostřednictvím Clarka, Poeova obdivovatele a "přítele" (Clark si s Poem vyměnil asi čtyři dopisy, ve kterých Poe žádal o pomoc s připravovaným vydáním vlastního časopisu Stylus), který se ze všech svých sil snaží očistit umělcovo jméno, po jeho smrti vláčené bahnem, vypátrá i živý předobraz Poeovy nejznámější postavy: analytika C. Augusta Dupina.
Clark je po smrti rodičů společníkem svého nevlastního bratra v advokátní kanceláři a má před svatbou s Hattie, nejkrásnější dívkou z Baltimore (město, kde Poe několik let žil a kde se narodila jeho žena a zároveň sestřenka Virginie). Jeho život se ovšem obrátí naruby, když se nevědomě účastní pohřbu svého vzoru. Poté, co Clark zjistí, že v anonymním hrobě navěky odpočívá právě Poe, rozhodne se zjistit, jak básník a spisovatel zemřel. Jeho smrt totiž provází řada nesrovnalostí - například se vůbec neví, co Poe v Baltimore pohledával (s rodinou, která zde doposud žije, se už roky nestýkal a navíc měl pracovní povinnosti ve Filadelfii). Navíc byl nalezen v hotelu, kde ten den probíhaly volby, v "silně podroušeném" stavu (přestože byl čestným členem klubu abstinentů), oblečen do nepadnoucích roztrhaných šatů (ačkoli o něm bylo známo, že si na zevnějšek obzvláště potrpí), a v nemocnici tvrdil, že netuší, jak se do města dostal a neustále volal jistého "Reynoldse".
Clarkovo pátrání ovšem není milé nejen Poeovým příbuzným, ale i jistému "Fantómovi", který ho od dalšího vyšetřování odrazuje. Vyhrožování ovšem pouze zvýší zvědavost mladého muže, který se do případu zcela ponoří a ohrozí tím i svůj společenský život a duševní stav. Jeho nevlastní bratr si najde jiného společníka a zasnoubí se s Hattie, zatímco Clark odjíždí do Paříže pátrat po již zmíněném vzoru pro Dupina, o kterém je přesvědčen, že by Poeovu vraždu (nepochybuje, že šlo o vraždu) vyšetřil.
Nachází nesmírně inteligentního a všímavého Augusta Duponta, geniálního analytika, a s jeho pomocí se znovu pustí do pátrání, ačkoli jim v cestě stojí ziskuchtivý zlotřilý baron Claude Dupin, který o sobě prohlašuje, že je pravým předobrazem Poeova Dupina, přestože mu jde jen o peníze, a ne o pravdu, jako literárnímu hrdinovi.
Následuje zmatený a spletitý sled událostí, během kterých se baron Dupin pokouší vydávat za Duponta a veřejně ho znemožnit, ale ve svém převleku je namísto Duponta zavražděn. Clark je za jeho vraždu zatčen, z vězení ovšem utíká a přestože je nyní přesvědčen o tom, že si Poe svého Dupina pouze vymyslel (a žádný vzor tedy neexistuje), vydává se hledat Duponta, aby mu pomohl očistit své jméno.
Během soudního procesu s Clarkem, ve kterém ho jeho teta obviní z nepříčetnosti a chce ho připravit o jeho majetek, se Clark chystá hájit své duševní zdraví tím, že všem vylíčí, jak to skutečně s Poem bylo. Rozhodne se k tomu použít vykonstruované hypotézy barona Dupina, o které sice ví, že není pravdivá, zato si je ale jistý, že jí porota uvěří a že s její pomocí zvítězí v soudní při. Těsně před jejím přečtením se ale setkává s Dupontem, který mu vysvětlí, jak to skutečně bylo. Přestože by Clark mohl pravdu o Poeově smrti využít ve svůj prospěch, neudělá to, aby neohrozil Dupontovo krytí (jeho nepřátelé si totiž myslí, že je mrtev). Svůj spor i přesto vyhraje, ožení se s Hattie, o Dupontovi už v životě neuslyší a pravda o smrti geniálního spisovatele zůstává veřejnosti utajena.

 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 frida frida | Web | 27. září 2010 v 10:15 | Reagovat

a jede se na kolééééj :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama