"Když to není rozbité, nespravuj to."

Říjen 2010

Anthony Burgess - Mechanický pomeranč

31. října 2010 v 12:21 | frida |  Čtenářský deník
Anthony Burgess
Mechanický pomeranč

Hlavní postavy: Alex

Kniha je vyprávěním mladého devianta Alexe, který čtenáři coby "Pokorný Vypravěč" (jak se sám často označuje) ve třech částech líčí svůj život. Používá přitom takzvanou "týnovskou mluvu" (jazyk teenagerů), která může být na prvních několika stránkách obtížně srozumitelná - proto se vzadu v knize nachází slovníček nejpoužívanějších slov. V českém překladu (např. Ladislav Šenkyřík, VOLVOX GLOBATOR 1992) se jazyk týnů skládá převážně z rusismů, germanismů a hlavně z anglismů, které jsou dnešnímu čtenáři ovládajícímu základy angličtiny asi nejsrozumitelnější.

něco co mě zaručeně pobaví

25. října 2010 v 20:32 | frida |  Naše názory, články
Dobře, tentokrát titulek trochu podcenil to, co se chystám napsat v článku (novinář by ze mě nebyl) :) tohle mě "pobaví" tak, že si to okamžitě (až v refrénu, ti co koukaj na HIMYM vědí proč) začnu zpívat, přitom se směju a padám ze židle :)

http://www.youtube.com/watch?v=tM0sTNtWDiI

a speciálně se mi líbí jeden koment:
před 1 týdnem 58
this song is fucking Legen.... wait for it.... you may not want to wait for it if you are lactose intolerant... DAIRY!
ahaha fucking awesome band. the bassist put the cherry on top of my day 2:00

Cormac McCarthy - Cesta

14. října 2010 v 0:11 | frida |  Čtenářský deník
Cormac McCarthy
Cesta
Hlavní postavy: otec, syn

Otec a syn spolu putují po Zemi, která nyní, po záhadné (autorem blíže nespecifikované) katastrofě, připomíná spíše pustinu plnou popela a prachu. Téměř všichni lidé zemřeli buď bezprostředně při neštěstí, nebo v letech po něm, protože post-apokalyptický vzhled kdysi "modré" planety, na které nyní vládnou pouze různé odstíny šedé, trvá již tak dlouho, že chlapec ani nepamatuje dřívější život - narodil se totiž mužově manželce hned na začátku oné katastrofy.
Při své cestě na Jih, kde - jak doufají - naleznou "něco lepšího", ačkoli sami vlastně ani nedokážou věřit v existenci něčeho takového, pokud vůbec tuší, co by to vlastně mělo přesně být, každý den řeší složitou otázku vlastní existence. Jak přežít v pusté ohněm zničené krajině, kde nežijí zvířata ani nerostou rostliny, kde nesvítí slunce ani měsíc, kde je zima a všudypřítomný popílek a kde narazit na další poutníky může znamenat smrtelné nebezpečí?

Clive Cussler - Opeřený had

12. října 2010 v 19:40 | frida |  Čtenářský deník
Clive Cussler
Opeřený had
Hlavní postavy: Kurt Austin, Joe Zavala, don Halcon, Guzman, Nina Kirovová

Snad každý ví, že roku 1492 italský mořeplavec Kryštof Kolumbus "objevil" Ameriku (přestože on sám až do své smrti věřil, že pouze našel jinou cestu do Indie). Co když to ale není pravda? Jistě - do Ameriky dorazili téměř pět set let před ním Vikingové vedeni Leifem Erikssonem. Jenže co když ani oni nebyli první? Dovedete si představit, jakou senzaci by vyvolala zpráva, že Amerika byla ve spojení s Evropou již několik set let před Kristem - za dob Féničanů?

Karel Poláček - Bylo nás pět

1. října 2010 v 14:16 | frida |  Čtenářský deník
Karel Poláček
Bylo nás pět

Hlavní postavy: Petr Bajza, Antonín Bejval, Eduard Kemlink, Čeněk Jirsák, Josef Zilvar

Vypravěčem tohoto humorně laděného románu je chlapec Petr Bajza, který líčí své zážitky z dětství: klukovské hádky a pošťuchování, "válčení" s ostatními partami, koupání, příhody ze školy i z obchodu rodičů,...
Petrova parta - "kluci, co spolu chodí" - se skládá z pěti členů: Petra, syna kupce Bajzy, Antonína Bejvala, jehož tatínek je povozníkem (Petrovo vysněné povolání), Édy Kemlinka, vůdce válečných výprav, pobožného Čendy Jirsáka, který dokáže zhřešit proti každému přikázání a své hříchy si ke každé zpovědi pečlivě zaznamenává, a v neposlední řadě Pepka Zilvara z chudobince, jehož otec je veteránem z války a živí se žebrotou.