"Když to není rozbité, nespravuj to."

Clive Cussler - Opeřený had

12. října 2010 v 19:40 | frida |  Čtenářský deník
Clive Cussler
Opeřený had
Hlavní postavy: Kurt Austin, Joe Zavala, don Halcon, Guzman, Nina Kirovová

Snad každý ví, že roku 1492 italský mořeplavec Kryštof Kolumbus "objevil" Ameriku (přestože on sám až do své smrti věřil, že pouze našel jinou cestu do Indie). Co když to ale není pravda? Jistě - do Ameriky dorazili téměř pět set let před ním Vikingové vedeni Leifem Erikssonem. Jenže co když ani oni nebyli první? Dovedete si představit, jakou senzaci by vyvolala zpráva, že Amerika byla ve spojení s Evropou již několik set let před Kristem - za dob Féničanů?

Don Halcon, potomek španělského zakladatele tajného bratrstva, které operuje již od dob inkvizice, a jeho současný vůdce, si to představit dovede. A vzhledem k tomu, že úkolem bratrstva po staletí bylo chránit čest a památku právě Kryštofa Kolumba a jeho odkazu, aby si tak Španělsko mohlo nárokovat nově získaná území, představa, že by se tento fakt (a v případě napínavého akčního románu Cliva Cusslera se skutečně jedná o fakt) dozvěděl někdo jiný, rozhodně není příjemná. Přestože Španělsko své postavení koloniální velmoci již dávno ztratilo (přece jen je děj zasazen do přítomnosti, tedy 21. století), Halcon udělá vše pro to, aby jakékoli případné důkazy o kontaktu Féničanů a Mayů navždy zmizely z povrchu země.
Podmořská archeoložka Nina Kirovová jeden takový důkaz objeví - u Marockého pobřeží nalezne sochu, která je typická pro kulturu oblasti Mexického zálivu. Ještě než stačí o svém objevu informovat veřejnost, je celá její expedice zmasakrována a sama Nina vyvázne pouze díky šťastné náhodě: je na poslední chvíli zachráněna dvěma operativci z americké agentury NUMA (Národní agentura pro podmořský výzkum) - Kurtem Austinem a Joem Zavalou.
Vypráví jim o svém objevu a o své expedici a zanedlouho se zjistí, že incident u Maroka nebyl ojedinělý. Po celém světě již několik let záhadně mizí archeologické výpravy, které zdánlivě nic nespojuje. Ve skutečnosti ale všechny vypátraly důkazy o již zmiňovaném spojení mezi Mayi a Féničany a Halcon (nebo přesněji řečeno jeho oddaný zabiják Guzman) se postaral o to, aby se o jejich objevech nikdo nedozvěděl.
Situace se ale pro bratrstvo zkomplikuje ve chvíli, kdy se do akce vloží NUMA, která zjistí pravdu a chystá se překazit Halconovy plány na vytvoření Angelicy, země hispánců a Indiánů na místě dnešní Jižní Kalifornie. Do všeho je zapleten i vrak luxusního italského parníku, který prý na palubě převážel klíč k nalezení bájného pokladu, který hledal i samotný admirál moří Kolumbus - a který se Halcon pokouší získat, aby s jeho pomocí mohl financovat své revoluční plány…
Zda se mu to nakonec podaří nebo nikoli se dočtete ve velmi čtivě napsaném románu, na jehož vzniku se kromě Cusslera podílel i Paul Kemprecos, a který je součástí řady s názvem "Akta NUMA".
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 frida frida | Web | 12. října 2010 v 19:50 | Reagovat

to, že jsem to sem dala zrovna v den, kdy je výročí Kolumbova objevu, je čistě náhodné :) četla jsem to už týdny (pro nedostatek času) a dneska to dokončila :)

2 yellow yellow | 13. října 2010 v 8:16 | Reagovat

Hej, o týhle knížce jsi se vůbec nezmínila. Člověka děsíš s Cestou, ale když čteš něco zajímavýho, tak to zatajíš.

3 frida frida | Web | 13. října 2010 v 20:29 | Reagovat

:) nj, nenapadlo mě, že by tě to zajímalo :) doporučila mi to teta, že se to prej skvěle čte (což můžu jen potvrdit - navíc Zavala a Austin mají super cynickej smysl pro humor ;)) -jediný co to trochu kazí je fakt, že se dá Austin dohromady s Kirovovou... (ale aspoň se autor vyhnul jakýmkoli patetickým popisům :))

4 frida frida | Web | 13. října 2010 v 21:52 | Reagovat

hahaha... no, to jsem se kasala, že napíšu čtenářák o Cestě...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama