"Když to není rozbité, nespravuj to."

Carlo Goldoni - Poprask na laguně

9. prosince 2011 v 15:44 | frida |  Čtenářský deník
Carlo Goldoni
Poprask na laguně
Hlavní postavy: patron Toni, Pasqua, Lucietta, Titta-Nane, Beppo, patron Fortunato, Libera, Orsetta, Checca, patron Vicenzo, Toffolo, Isidoro
Tato komedie o třech dějstvích z prostředí italského rybářského města Chioggie je vrcholem žánru lidových komedií zaměřených na charaktery v Goldoniho tvorbě. Zobrazuje dvě rozhádané domácnosti a problémy jejich temperamentních členů s milostným životem.
Patron Toni a patron Fortunato se společně s Toniho bratrem Beppem a rybářem Tittou-Nanem vrací zpět z úspěšného rybolovu, jen aby našly své ženy, sestry a švagrové nesmiřitelně rozhádané. Celý poprask se strhnul kvůli lodičkáři Toffolovi, který se chce ženit a chce si namluvit nejmladší sestru manželky patrona Fortunata Libery, Checcu. Checca se k němu však chová protivně, protože ji vadí, že se Toffolo baví s Luciettou, sestrou patrona Toniho. Lucietta je zasnoubená s Tittem-Nanou, který se Checce líbí a dívka na Luciettu žárlí, protože se jí dostává pozornosti od všech mužů a ona se také se všemi ochotně baví. Uražený Toffolo si jde sednout za Luciettou, ale je vyhnán manželkou patrona Toniho Pasqou. Lucietta Checcu uráží a své mladší sestry se zastane Orsetta, která je zasnoubená s Luciettiným bratrem Beppem. Hádku přeruší zpráva o příjezdu Toniho, Fortunata a ostatních a ženy se naoko usmíří.
Pasqua s Luciettou si však ihned jdou do přístavu stěžovat na urážlivé chování svých sousedek a celou scénu samozřejmě vylíčí ze svého úhlu pohledu. Z jejich drbů si Beppo odvodí, že Orsetta flirtovala s Toffolem, chce se s ní rozejít a Toffola zbít. O chvíli později dorazí k lodi Libera, Orsetta a Checca a ty zase vyzvoní Tittovi-Nanovi, se že s Toffolem vybavovala Lucietta. I on se chce se svou dívkou rozejít a něco provést nic netušícímu Toffolovi. Když se jde Toffolo podívat za Checcou, před jejím domem už na něho čekají Beppo, Toni a Titta-Nane a vyhrožují mu. Toffolo na ně jde podat žalobu a celý spor má vyřešit koadjutor Isidoro s pomocí patrona Vicenza, obchodníka s rybami, který obě rodiny zná.
Isidoro si nakonec poradí s hádavými ženami i s uraženým muži a podaří se mu celou záležitost smířlivě urovnat a dosáhnout toho, že si milenci vše vyříkají. Hra končí tím, že obě rodiny chystají svatby Lucietty s Tittem-Nanou, Orsetty s Beppem a Checcy s Toffolem.
LUCIETTA: Tak, pane, s veselou a od podlahy, dokud se vdáváme. Ale maličkost bych jim chtěla říct, Blahorodí. Jsem jim vděčná za to, co pro mě udělali, a ostatní zrovna tak. Ale nelíbí se mi, že nejsou zdejší. Až půjdou z tohohle místa, nechtěla bych, aby o nás povídali, aby jinde říkali, že jsme v Chiozze samý poprask. Co tu viděli a slyšeli, to byla náhodička. My jsme ženské k světu a řádné ženské. Ale jsme veselé a to si chcem zachovat a chceme tancovat a vejskat. A chceme, aby každý mohl říct: Ať žijí Chiozzačky! Ať žijí Chiozzačky!
KONEC
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama